OK PTTK ''Poznaj Skanseny w Polsce'' - brązowa OK PTTK ''Poznaj Skanseny w Polsce'' - srebrna OK PTTK ''Poznaj Skanseny w Polsce'' - złota



1.   Odznaka została ustanowiona przez Zarząd Oddziału Wojskowego PTTK w Chełmie.

2.   Celem odznaki jest zapoznanie, zainteresowanych osób, skansenami w Polsce.

3.   Odznaka posiada 3 stopnie: brązowy, srebrny i złoty.

4.   Minimalna ilość zwiedzonych skansenów na poszczególne stopnie odznaki wynosi:

·    na stopień brązowy – 20,

·    na stopień srebrny – 40,

·    na stopień złoty – 60.

5.   Czas zdobywania odznak na poszczególne stopnie jest nieograniczony.

6.   Potwierdzenia terenowe w postaci pieczęci i zdjęć (z osobą ubiegającej się o odznakę) z obiektu, potwierdzenia kadry programowej należy gromadzić w dowolnie opracowanej formie Kronice Odznaki.

7.   Na pierwszej stronie Kroniki, należy zamieścić dane osobowe i adres zamieszkania osoby ubiegającej się o odznakę.

8.   Weryfikacje odznak prowadzi Oddział Wojskowy PTTK w Chełmie.

9.   Kroniki Odznak do weryfikacji należy przesłać na adres: Oddział Wojskowy PTTK, ul. Lubelska 139D/15, 22-109 Chełm 6.

10. Zweryfikowaną Kronikę Odznaki wraz z odznaką, weryfikator prześle na adres zainteresowanego, przesyłka pocztową za pobraniem. Nie ma potrzeby przesyłania zwrotnych kopert i znaczków pocztowych.

11. O odznakę mogą ubiegać się turyści uprawiający różne formy turystyki kwalifikowanej.

12. Obiekty-skanseny proponowane do zwiedzania są wymienione w Załączniku do regulaminu.

13. Inicjatorzy odznaki zastrzegają sobie interpretację regulaminu odznaki.

14. Odznaka została wprowadzona w życie Uchwałą Nr 7/2008 z dnia 27.11.2008 r. Zarządu Oddziału Wojskowego PTTK w Chełmie i obowiązuje z dniem podpisania.

Załącznik
WYKAZ SKANSENÓW PROPONOWANYCH DO ZWIEDZANIA

I. Województwo dolnośląskie:

  1. BĘDKOWICE (okolice Sobótki) – Grodzisko Ślężan,

  2. CHEŁMSKO ŚLĄSKIE – podcieniowe domy tkaczy,

  3. JAWORZYNA ŚLĄSKA – Skansen lokomotyw,

  4. JELENIA GÓRA – Skansen uli,

  5. KOWARY – Skansen – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska,

  6. KUDOWA –PSTRĄŻNA – Skansen Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego,

  7. WAMBIERZYCE – Skansen Sprzętu Gospodarstwa Domowego i Rolniczego, mini ZOO (prywatny).

II. Województwo kujawsko–pomorskie:

  1. BISKUPIN – Rezerwat Archeologiczno Historyczny Kultury Łużyckiej,

  2. KASZCZOREK (okolice Torunia) – Ekspozycja Budownictwa Ludowego i Zajęć Wodnych,

  3. KŁÓBKA – Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny,

  4. TORUŃ – Park Etnograficzny,

  5. WENECJA – Skansen Kolejek Wąskotorowych,

  6. WIĘCBORK – Skansen Pszczelarstwa „Pasieka Kujawska”.

III. Województwo lubelskie:

  1. BIŁGORAJ – Zagroda Sitarska,

  2. CHEŁM – Skansen – Park, Samolotów,

  3. GUCIÓW – Zagroda Wiejska (prywatna),

  4. HOLA – Skansen Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia,

  5. JANOWIEC – Skansen (obok ruin zamku),

  6. KRASNOBRÓD – Muzeum Etnograficzne przy kościele,

  7. LUBLIN – Muzeum Wsi Lubelskiej,

  8. PSZCZELA WOLA – Skansen Pszczelarski przy Zespole Szkół Rolniczych.

IV. Województwo lubuskie:

  1. BOGDANIEC – Muzeum Budownictwa i Techniki Wiejskiej,

  2. BUCZYNY – Skansen Łużyckiego Budownictwa Wiejskiego, Prywatny,

  3. GORZÓW WIELKOPOLSKI – Skansen Żeglugi Rzecznej,

  4. OCHLA – Muzeum Etnograficzne,

  5. PODMOKŁE MAŁE – Gminny Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych,

  6. PSZCZEW – Skansen Pszczelarski.

V. Województwo łódzkie:

  1. ŁOWICZ – Muzeum Ziemi Łowickiej, Ośrodek Plenerowy Budownictwa,

  2. MAURZYCE – Łowicki Park Etnograficzny,

  3. OŻARÓW (okolice Wielunia) – Dworek Szlachecki (Muzeum Wnętrz Dworskich),

  4. SIERADZ – Sieradzki Park Etnograficzny,

  5. SROMÓW – Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich,

  6. TOMASZÓW MAZOWIECKI – Skansen Rzeki Pilicy (prywatny),

  7. ZDUNSKA WOLA – Skansen Taboru Kolejowego.

VI. Województwo małopolskie:

  1. BARTNE – Zabytkowa Drewniana Cerkiew,

  2. CHABÓWKA – Skansen Taboru Kolejowego,

  3. CZARNA GÓRA (Zagóra) – Muzeum Kultury Ludowej Spiszu,

  4. DOBCZYCE – Skansen Budownictwa Ludowego,

  5. JURGÓW – Muzeum Kultury Ludowej Spiszu (Pasterska Wieś Letnia),

  6. KAMIANNA – Zbiór Różnych Typów Uli (Muzeum Pszczelarstwa),

  7. KLUSZKOWICE – Osada Turystyczna,

  8. KRAKÓW (Las Wolski) – Skansen Budownictwa Ludowego,

  9. ŁOPUSZNA – Muzeum Kultury Szlacheckiej,

  10. NOWY SĄCZ – Sądecki Park Etnograficzny,

  11. PODEGRODZIE – Muzeum Lachów Sądeckich,

  12. SIDZINA – Oddział Orawskiego Parku Etnograficznego Zubrzycy Górnej,

  13. SPYTKOWICE – Skansen Pszczelarstwa Podhala,

  14. STRÓŻA – Skansen i Muzeum Pszczelarstwa,

  15. SZCZUCIN – Skansen Maszyn Drogowych,

  16. SZYMBARK Ośrodek Budownictwa Ludowego,

  17. TARNÓW – Muzeum Romów, Skansen Taboru Cygańskiego,

  18. WIRZCHOSŁAWICE – Zagroda Wincentego Witosa,

  19. WITOWO (okolice Chochołowa) – Polana Pasterska Tatr Polskich,

  20. WUGIĘZŁÓW – Nadwiślański Park Etnograficzny,

  21. ZALIPIE – Zagroda Felicji Cyryłowej,

  22. ZAWOJA – Skansen Babiogórski,

  23. ZUBRZYCA GÓRNA – Orawski Park Etnograficzny.

VII. Województwo mazowieckie:

  1. DREWNOWO – filia Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu,

  2. GRANICA – Skansen Budownictwa Puszczańskiego,

  3. KADZIDŁO (okolice Ostrołęki) – Zagroda Kurpiowska,

  4. KOBYŁKA – Skansen Pszczelarstwa,

  5. MNISZEW – Skansen Bojowy WP,

  6. PŁOCK – Oddział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego,

  7. RADOM – Muzeum Wsi Radomskiej,

  8. SIERPC – Muzeum Wsi Mazowieckiej,

  9. STARA SUCHA (okolice Węgrowa) – Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego (prywatne).

VIII. Województwo opolskie:

  1. OPOLE-BIERKOWICE – Muzeum Wsi Opolskiej.

IX. Województwo podkarpackie:

  1. BÓBRKA (okolice Krosna) – Skansen Przemysłu Naftowego,

  2. KOLBUSZOWA – Skansen Lasowiaków i Rzeszowiaków,

  3. MAJDAN – Skansen Kolejki Wąskotorowej,

  4. MARKOWA – Skansen Budownictwa Ludowego,

  5. PRZEWORSKI – Skansen „Pastewnik”,

  6. SANOK – Muzeum Budownictwa Ludowego,Łemkowie, Bojkowie i Podgórzanie”,

  7. ULUCZ – filia Skansenu w Sanoku, drewniana cerkiew p.w. Wniebowzięcia Pańskiego,

  8. ZYNDRANOWA – Muzeum Kultury Łemkowskiej.

X. Województwo podlaskie:

  1. BIAŁOWIEŻA –Skansen Budownictwa Drewnianego (prywatny),

  2. BIAŁYSTOK – Muzeum Wsi Białostockiej,

  3. BUDY – Skansen „Sioło Budy”,

  4. CIECHANOWIEC – Muzeum Rolnictwa,

  5. DĄBROWA-ŁAZY – filia Muzeum Rolniczego w Ciechanowcu,

  6. NAREW – Prywatny Skansen Wsi,

  7. NOWOBEREZOWO – Skansen, Hodowla strusi (prywatny),

  8. NOWOGRÓD – Skansen Kurpiowski,

  9. OSOWICZE – Białostockie Muzeum Wsi,

  10. PUŃSK – Zagroda Litewska.

XI. Województwo pomorskie:

  1. BRUSY-JAGIELE – „Chata Kaszubska”,

  2. KLUKI – Skansen Wsi Słowińskiej,

  3. KOŚCIERZYNA – Skansen Kolejnictwa,

  4. NADOLE (okolice Żarnowa) – Zagroda Kaszubska,

  5. SILNO – Muzeum Budownictwa Regionalnego,

  6. SOMINY (okolice Bytowa) – Skansen Kaszubski,

  7. SOPOT – Skansen Archeologiczny „Grodzisko w Sopocie”,

  8. SZYMBARK – Skansen Budownictwa Drewnianego,

  9. WDZYDZE KISZEWSKIE – Kaszubski Park Etnograficzny.

XII. Województwo śląskie:

  1. BIELSKO-BIAŁA – Dom Tkacza,

  2. CHORZÓW – Górnośląski Park Etnograficzny,

  3. ISTEBNA – Izba Regionalna (w chacie Jana Kawuloka),

  4. MILÓWKA – Izba Regionalna Stara Chałupa,

  5. PSZCZYNA – Skansen Wsi Pszczyńskiej,

  6. PYSKOWICE – Skansen Kolejowy Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów,

  7. WISŁA – Muzeum Beskidzkie,

  8. ZABRZE – Skansen Górniczy „Guido”,

  9. ZABRZE – Skansen Górniczy „Królowa Luiza”.

XIII. Województwo świętokrzyskie:

  1. BODZENTYN – Zagroda Czerniakiewiczów,

  2. KAKONIN – Zagroda Wiejska,

  3. KRZEMIONKI OPATOWSKIE – Skansen Archeologiczno-Przyrodniczy,

  4. TOKARNIA – Muzeum Wsi Kieleckiej,

  5. WOJCIECHÓW (okolice Kazimierzy Wielkiej) – Muzeum Ludowe Sztuki Kowalskiej.

XIV. Województwo warmińsko-mazurskie:

  1. OLSZTYNEK – Muzeum Budownictwa Ludowego,

  2. OWCZARNIA – Mazurska Chata,

  3. SĄDRY – Mazurska Chata.

XV. Województwo wielkopolskie:

  1. GIECZ – Skansen Archeologiczny,

  2. GOSŁAWICE (okolice Konina) – Skansen Etnograficzny,

  3. LEDNICA – Mały Skansen Pierwszych Piastów,

  4. LEDNOGÓRA – Wielkopolski Park Etnograficzny,

  5. MARCZEWO – filia Wielkopolskiego Parku Etnograficznego,

  6. MRÓWKI – Skansen Archeologiczny,

  7. OSIEK (nad Notecią) – Muzeum Kultury Ludowej,

  8. PIASKI-SZCZYGLICE (okolice Ostrowa Wlkp.) – Skansen Pszczelarstwa,

  9. POBIEDZISKA – Skansen Miniatur,

  10. ROGIERÓWKO – filia Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy,

  11. RUSSÓW – Skansen Wsi Kieleckiej,

  12. STARA ŚWIĘTA (okolice Złotowa) – Podcieniowa Chałupa,

  13. STOŁĘŻYN –Skansen Edmunda Czerwińskiego,

  14. SWARZĘDZ – Skansen Pszczelarstwa,

  15. SZRENIAWA – Skansen Pszczelarstwa,

  16. TARNOWO PAŁUCKIE – Skansen Sakralnej Architektury Drewnianej (projekt),

  17. TYKADŁOWO (okolice Kalisza) – Muzeum Wsi Kaliskiej,

  18. WOLSZTYN – Skansen Kolejnictwa,

  19. WOLSZTYN – Skansen Budownictwa Ludowego, Zachodnio-Wielkopolskiego.

XVI. Województwo zachodniopomorskie:

  1. GRYFICE – Skansen Kolei Wąskotorowej,

  2. KOSZALIN – Skansen Ludowego Budownictwa Pomorza Zachodniego.


Pobierz Regulamin Odznaki MS Word lub PDF


Oddział Wojskowy PTTK w Chełmie
ul. Lubelska 139 D/15
22-109 Chełm 6
tel. (0-82) 565-59-67
mobile: (+48) 507 324 323, 600 970 932
http://ow_chelm.pttk.pl
e-mail: ow_pttk_chelm@op.pl