ZAŁĄCZNIK NR 1
DO REGULAMINU OK PTTK „ZNAM POLSKIE MUZEA”

MUZEA W POLSCE

I. Muzea narodowe

  1. Gdańsk – Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Toruńska 1.

  2. Gdańsk – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku [d. Centralne Muzeum Morskie], ul. Ołowianka 9-13.

  3. Kielce – Muzeum Narodowe w Kielcach, pl. Zamkowy 1.

  4. Kraków – Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1.

  5. Poznań – Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Karola Marcinkowskiego 9.

  6. Przemyśl – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, pl. Berka Joselewicza 1.

  7. Szczecin – Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3.

  8. Szreniawa, woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Komorniki – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, ul. Dworcowa 5.

  9. Warszawa – Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3.

  10. Wrocław – Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5.

II. Muzea miejskie, okręgowe, regionalne

A. Muzea miejskie

  1. Chorzów, woj. śląskie – Muzeum w Chorzowie, ul. Powstańców 25.

  2. Częstochowa, woj. śląskie – Muzeum Częstochowskie, Ratusz, al. Najświętszej Maryi Panny 45A.

  3. Dąbrowa Górnicza, woj. śląskie – Muzeum Miejskie „Sztygarka” im. Stanisława Staszica, ul. Legionów Polskich 69.

  4. Dzierżoniów, woj. dolnośląskie – Muzeum Miejskie Dzierżoniowa w willi Cohnów, ul. Świdnicka 30.

  5. Gdynia, woj. pomorskie – Muzeum Miasta Gdyni, „Domek Abrahama”, ul. Zawiszy Czarnego 1.

  6. Gliwice, woj. śląskie – Muzeum w Gliwicach – Willa Oscara Caro, ul. Dolnych Wałów 8A.

  7. Górowo Iławeckie, woj. warmińsko-mazurskie, pow. bartoszycki – Muzeum Miejskie w Górowie Iławeckim, ul. gen. Władysława Sikorskiego 19/3.

  8. Inowrocław, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum im. Jana Kasprowicza, ul. Solankowa 33.

  9. Jaworzno, woj. śląskie – Muzeum Miasta Jaworzna, ul. Pocztowa 5.

  10. Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Miasta Kołobrzeg – Oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, ul. Armii Krajowej 13.

  11. Mysłowice, woj. śląskie – Muzeum Miasta Mysłowice, ul. Stadionowa 7A.

  12. Nowa Sól, woj. lubuskie – Muzeum Miejskie w Nowej Soli, ul. Muzealna 20.

  13. Ostrów Wielkopolski, woj. wielkopolskie – Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, ul. Rynek 1.

  14. Pabianice, woj. łódzkie – Muzeum Miasta Pabianic, Stary Rynek 1/2.

  15. Pyskowice, woj. śląskie, pow. gliwicki – Muzeum Miejskie w Pyskowicach, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, Rynek 1.

  16. Ruda Śląska, woj. śląskie – Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, ul. Wolności 26.

  17. Siemianowice Śląskie, woj. śląskie – Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, ul. Fryderyka Chopina 6.

  18. Sopot, woj. pomorskie – Muzeum Sopotu – Willa Ernsta Claaszena, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8.

  19. Sosnowiec, woj. śląskie – Muzeum w Sosnowcu – Pałac Schöna, ul. Chemiczna 12.

  20. Sucha Beskidzka, woj. małopolskie, pow. suski – Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, ul. Zamkowa 1.

  21. Śrem, woj. wielkopolskie – Muzeum Śremskie, ul. Adama Mickiewicza 89.

  22. Świętochłowice, woj. śląskie – Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach [d. Muzeum Miejskie w Świętochłowicach], ul. Wiktora Polaka 1.

  23. Tarnowskie Góry, woj. śląskie – Muzeum w Tarnowskich Górach, ul. Rynek 1.

  24. Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie – Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 11/15.

  25. Tuchów, woj. małopolskie, pow. tarnowski – Muzeum Miejskie w Tuchowie, ul. Fryderyka Chopina 10.

  26. Tychy, woj. śląskie – Muzeum Miejskie w Tychach:

    • Stary Magistrat, pl. Wolności 1,

    • Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9.

  27. Wadowice, woj. małopolskie – Muzeum Miejskie w Wadowickim Centrum Kultury im. Marcina Wadowity, ul. Kościelna 4.

  28. Wąbrzeźno, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Miejskie, ul. Wolności 47.

  29. Wodzisław Śląski, woj. śląskie – Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2.

  30. Wrocław – Muzeum Miejskie Wrocławia, Sukiennice 14/15.

  31. Wyszków, woj. mazowieckie – Muzeum Miejskie, al. Róż 2.

  32. Zabrze, woj. śląskie – Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śląskich 3.

    • Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia, ul. 3 Maja 6.

  33. Zamość, woj. lubelskie – Muzeum Zamojskie w Zamościu, ul. Ormiańska 24-30.

  34. Zgierz, woj. łódzkie – Muzeum Miasta Zgierza, ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 21.

  35. Żory, woj. śląskie – Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2.

  36. Żywiec, woj. śląskie – Muzeum Miejskie w Żywcu Stary Zamek, ul. Zamkowa 2.

    • Park Miniatur, pałac Habsburgów – Nowy Zamek, ul. Zamkowa 4.

B. Muzea okręgowe i regionalne

  1. Augustów, woj. podlaskie – Muzeum Ziemi Augustowskiej, ul. Hoża 7.

  2. Barlinek, woj. zachodniopomorskie, pow. myśliborski – Muzeum Regionalne, ul. Niepodległości 17.

  3. Bełchatów, woj. łódzkie – Muzeum Regionalne w Bełchatowie, ul. Stefana Hellwiga 11.

  4. Bestwina, woj. śląskie, pow. bielski – Muzeum Regionalne im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie, ul. Kościelna 57.

  5. Będzin, woj. śląskie – Muzeum Zagłębia w Będzinie – Zamek, ul. Zamkowa 1.

  6. Biała Podlaska, woj. lubelskie – Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12.

  7. Białystok – Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Ratusz, Rynek Tadeusza Kościuszki 10.

  8. Biecz, woj. małopolskie, pow. gorlicki – Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu:

    • Muzeum „Dom z basztą”, ul. Węgierska 1,

    • Muzeum „Baszta kowalska”, pl. bp Marcina Kromera,

    • Muzeum „Kromerówka”, ul. bp Marcina Kromera 3.

  9. Bielsk Podlaski, woj. podlaskie – Muzeum w Bielsku Podlaskim – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Ratusz, ul. Adama Mickiewicza 45.

  10. Bieżuń, woj. mazowieckie, pow. żuromiński – Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu [d. Muzeum Regionalne] – Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. Stary Rynek 19.

  11. Biłgoraj, woj. lubelskie – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, ul. Tadeusza Kościuszki 87.

  12. Błażowa, woj. podkarpackie, pow. rzeszowski – Społeczne Muzeum Ziemi Błażowskiej, ul. Armii Krajowej 1.

  13. Bochnia, woj. małopolskie – Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, Rynek 20.

  14. Brodnica, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum w Brodnicy, ul. św. Jakuba 1.

  15. Brzeziny, woj. łódzkie – Muzeum Regionalne w Brzezinach, ul. Józefa Piłsudskiego 49.

  16. Brzozów, woj. podkarpackie – Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie, ul. Rynek 10.

  17. Busko-Zdrój, woj. świętokrzyskie, pow. buski – Muzeum Ziemi Buskiej w Busku-Zdroju, ul. Adama Mickiewicza 7.

  18. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4.

  19. Bytom, woj. śląskie – Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2.

  20. Bytów, woj. pomorskie – Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, ul. Zamkowa 2.

  21. Cedynia, woj. zachodniopomorskie, pow. gryfiński – Muzeum Regionalne w Cedyni, pl. Wolności 4.

  22. Chabsko, woj. kujawsko-pomorskie, pow. mogileński, gm. Mogilno – Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku, Chabsko 20.

  23. Chełm, woj. lubelskie – Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, ul. Lubelska 55.

  24. Chełmno, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, Ratusz, ul. Rynek 28.

  25. Chojnów, woj. dolnośląskie, pow. legnicki – Muzeum Regionalne w Chojnowie, Zamek Piastowski, pl. Zamkowy 3.

  26. Chrzanów, woj. małopolskie – Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich, ul. Adama Mickiewicza 13.

  27. Cieszyn, woj. śląskie – Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ul. Tadeusza Regera 6.

  28. Czarnków, woj. wielkopolskie, pow. czarnkowsko-trzcianecki – Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, ul. Wroniecka 32.

  29. Człuchów, woj. pomorskie – Muzeum Regionalne w Człuchowie, al. Wojska Polskiego 3.

  30. Dąbrowa Tarnowska, woj. małopolskie – Muzeum Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Berka Joselewicza 6.

  31. Dębica, woj. podkarpackie – Muzeum Regionalne w Dębicy, ul. Ratuszowa 4.

  32. Dziedzice, woj. zachodniopomorskie, pow. myśliborski, gm. Barlinek – Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi – Filia Muzeum Regionalnego w Barlinku.

  33. Gąbin, woj. mazowieckie, pow. płocki – Społeczne Muzeum Ziemi Gąbińskiej im. gen. Sławoja Felicjana Składkowskiego w Gąbinie, ul. Stary Rynek 6.

  34. Głogówek, woj. opolskie, pow. prudnicki – Muzeum Regionalne w Głogówku, ul. Juliusza Słowackiego 1.

  35. Głowno, woj. łódzkie, pow. zgierski – Muzeum Regionalne w Głownie przy Towarzystwie Przyjaciół Miasta Głowna, ul. Łowicka 74.

  36. Głubczyce, woj. opolskie – Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej w Głubczycach, ul. Rynek 1.

  37. Gniewkowo, woj. kujawsko-pomorskie, pow. inowrocławski – Muzeum Regionalne w Gniewkowie, ul. Podgórna 2.

  38. Gorzów Wielkopolski, woj. lubuskie – Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Warszawska 35.

  39. Gostyń, woj. wielkopolskie – Muzeum w Gostyniu [d. Muzeum Regionalne Ziemi Gostyńskiej], ul. Kościelna 5.

  40. Grodzisk Wielkopolski, woj. wielkopolskie – Muzeum Ziemi Grodziskiej, ul. 27 Stycznia 7.

  41. Grudziądz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5.

  42. Handzlówka, woj. podkarpackie, pow. łańcucki, gm. Łańcut – Muzeum Regionalne w Handzlówce, Handzlówka 107.

  43. Hrubieszów, woj. lubelskie – Muzeum im. ks. Stanisława Staszica [d. Oddział Muzeum Okręgowego w Zamościu], zespół dworski Du Chateau, ul. 3 Maja 11.

  44. Iłża, woj. mazowieckie, pow. radomski – Muzeum Regionalne w Iłży, ul. Błazińska 1.

  45. Janów Lubelski, woj. lubelskie – Muzeum Regionalne, ul. Jana Pawła II 3.

  46. Jarocin, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne, ul. Rynek 1.

  47. Jarosław, woj. podkarpackie – Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, ul. Rynek 4.

  48. Jasło, woj. podkarpackie – Muzeum Regionalne, ul. Stanisława Kadyiego 11.

  49. Jawor, woj. dolnośląskie – Muzeum Regionalne, ul Klasztorna 6.

  50. Jaworzynka, woj. śląskie, pow. cieszyński, gm. Istebna – Muzeum Regionalne „Na Grapie”, Jaworzynka 720.

  51. Jedlińsk, woj. mazowieckie, pow. radomski – Muzeum Ziemi Jedlińskiej, ul. Warecka 20.

  52. Jelenia Góra, woj. dolnośląskie – Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28.

  53. Kalisz, woj. wielkopolskie – Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, ul. Tadeusza Kościuszki 12.

  54. Kamieniec Ząbkowicki, woj. dolnośląskie – Muzeum Okręgowe, ul. Złotostocka 27.

  55. Kartuzy, woj. pomorskie – Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera, ul. Kościerska 1.

  56. Katowice – Muzeum Śląskie w Katowicach:

    • Siedziba 1, al. Wojciecha Korfantego 3,

    • Siedziba 2, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1.

  57. Kazimierz Dolny, woj. lubelskie, pow. puławski – Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, ul. Rynek 19.

  58. Kąty Rybackie, woj. pomorskie, pow. nowodworski, gm. Sztutowo – Muzeum Zalewu Wiślanego – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ul. Rybacka 64.

  59. Kędzierzyn-Koźle, woj. opolskie – Muzeum Ziemi Kozielskiej, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5B.

  60. Kępno, woj. wielkopolskie – Muzeum Ziemi Kępińskiej im. Tadeusza Piotra Potworowskiego, ul. Ratuszowa 2.

  61. Kętrzyn, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Regionalne im. Wojciecha Kętrzyńskiego, pl. Zamkowy 1.

  62. Kęty, woj. małopolskie, pow. oświęcimski – Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego, ul. Rynek 16.

  63. Kluczbork, woj. opolskie – Muzeum im. Jana Dzierżona, ul. Zamkowa 10.

  64. Kluczkowice, woj. lubelskie, pow. opolski, Gm. Opole Lubelskie – Muzeum Regionalne, Kluczkowice 7.

  65. Kłodzko, woj. dolnośląskie – Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, ul. Ignacego Łukasiewicza 4.

  66. Kobylin, woj. wielkopolskie, pow. krotoszyński – Muzeum Ziemi Kobylińskiej, pl. Andrzeja Glabera 4.

  67. Konin, woj. wielkopolskie – Muzeum Okręgowe w Koninie, ul. Muzealna 6.

  68. Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37/39.

  69. Koszuty, woj. wielkopolskie, pow. średzki, gm. Środa Wielkopolska – Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach”, Koszuty 27.

  70. Koszyce, woj. małopolskie, pow. proszowicki – Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach, ul. Wspólna 11.

  71. Kościan, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie, ul. Rynek 1.

  72. Kościerzyna, woj. pomorskie – Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie, ul. Rynek 9.

  73. Kozienice, woj. mazowieckie – Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego, ul. Parkowa 5B.

  74. Krasnystaw, woj. lubelskie – Muzeum Regionalne, ul. Józefa Piłsudskiego 3.

  75. Kraśnik, woj. lubelskie – Muzeum Regionalne w Kraśniku – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Józefa Piłsudskiego 2A.

  76. Krokowa, woj. pomorskie, pow. pucki – Muzeum Regionalne – Zamek, ul. Zamkowa 1.

  77. Krosno, woj. podkarpackie – Muzeum Podkarpackie w Krośnie, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 16.

  78. Krotoszyn, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, ul. Mały Rynek 1.

  79. Krzeszowice, woj. małopolskie, pow. krakowski – Muzeum Ziemi Krzeszowickiej, ul. Krakowska 30.

  80. Kudowa-Zdrój, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju [d. Oddział Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu], ul. Pstrążna 14.

  81. Kutno, woj. łódzkie – Muzeum Regionalne w Kutnie, pl. marsz. Józefa Piłsudskiego 20.

  82. Lanckorona, woj. małopolskie, pow. wadowicki – Muzeum Regionalne im. prof. Antoniego Krajewskiego, ul. Rynek 133.

  83. Leszno, woj. wielkopolskie – Muzeum Okręgowe, pl. dr Jana Metziga 17.

  84. Leżajsk, woj. podkarpackie – Muzeum Ziemi Leżajskiej, ul. Adama Mickiewicza 20A.

  85. Lębork, woj. pomorskie – Muzeum w Lęborku, ul. Młynarska 14-15.

  86. Libiąż, woj. małopolskie, pow. chrzanowski – Społeczne Muzeum Regionalne im. Olgi Cygankiewicz, ul. Bartosza Głowackiego 6.

  87. Limanowa, woj. małopolskie – Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, ul. Józefa Marka 13.

  88. Lipsk, woj. podlaskie, pow. augustowski – Muzeum Regionalne, ul. Rynek 23.

  89. Lubaczów, woj. podkarpackie – Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Jana III Sobieskiego 4.

  90. Lubań, woj. dolnośląskie – Muzeum Regionalne, ul. Rynek 1.

  91. Lubartów, woj. lubelskie ¬– Muzeum Ziemi Lubartowskiej w Lubartowie [d. Muzeum Regionalne – Oddział Muzeum Lubelskiego], ul. Tadeusza Kościuszki 28.

  92. Lublin – Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul Zamkowa 9.

  93. Łęczna, woj. lubelskie – Muzeum Regionalne – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Bożnicza 17.

  94. Łomża, woj. podlaskie – Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, ul. Dworna 22C.

  95. Łowicz, woj. łódzkie – Muzeum w Łowiczu, ul. Stary Rynek 5/7.

  96. Łuków, woj. lubelskie – Muzeum Regionalne, ul. Józefa Piłsudskiego 19.

  97. Miechów, woj. małopolskie – Dworek „Zacisze” [d. Muzeum Regionalne], ul. Racławicka 26.

  98. Miechów, woj. małopolskie – Muzeum Ziemi Miechowskiej w Miechowie, ul. Warszawska 1.

  99. Mielec, woj. podkarpackie – Muzeum Regionalne Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu – Pałacyk Oborskich, ul. Legionów 73.

  100. Międzychód, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne, ul. 17 Stycznia 100.

  101. Międzyrzecz, woj. lubuskie – Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, ul. Podzamcze 2.

  102. Mikstat, woj. wielkopolskie, pow. ostrzeszowski – Muzeum Regionalne, ul. Tadeusza Kościuszki 4.

  103. Miłosław, woj. wielkopolskie, pow. wrzesiński – Muzeum Ziemi Miłosławskiej, ul. Zamkowa 21.

  104. Mława, woj. mazowieckie – Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, ul. 3 Maja 5.

  105. Mrągowo, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum w Mrągowie – Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ul. Ratuszowa 5.

  106. Myślenice, woj. małopolskie – Muzeum Regionalne „Dom Grecki”, ul. Jana III Sobieskiego 3.

  107. Myślibórz, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu, ul. Bohaterów Warszawy 74.

  108. Nakło n/Notecią, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Ziemi Krajeńskiej, ul. Pocztowa 14.

  109. Niepołomice, woj. małopolskie, pow. wielicki – Izba Regionalna – Oddział Muzeum Niepołomickiego, ul. Zamkowa 5.

  110. Nowe Miasto Lubawskie, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Ziemi Lubawskiej, ul. 19 Stycznia 13a.

  111. Nowe Miasto n/Pilicą, woj. mazowieckie, pow. grójecki – Muzeum Regionalne, pl. Ojca Honorata Koźmińskiego 7a.

  112. Nowy Dwór Gdański, woj. pomorskie – Muzeum Żuławskie, ul. Mikołaja Kopernika 17.

  113. Nowy Sącz, woj. małopolskie – Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Dom Gotycki, ul. Lwowska 3.

  114. Nowy Wiśnicz, woj. małopolskie, pow. bocheński – Muzeum Ziemi Wiśnickiej, ul. Zamkowa 13.

  115. Nysa, woj. opolskie – Muzeum Powiatowe w Nysie, ul. Biskupa Jarosława 11.

  116. Odolanów, woj. wielkopolskie, pow. ostrowski – Muzeum Regionalne, ul. Bartosza 7.

  117. Olecko, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Ziemi Oleckiej, Ratusz, pl. Wolności (planowane).

  118. Olesno, woj. opolskie – Oleskie Muzeum Regionalne w Oleśnie, ul. Jana Nikodema Jaronia 7.

  119. Olsztyn – Dom „Gazety Olsztyńskiej” w Olsztynie – Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ul. Targ Rybny 1.

  120. Olsztyn – Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – Zamek Kapituły Warmińskiej, ul. Zamkowa 2.

  121. Opoczno, woj. łódzkie – Muzeum Regionalne, pl. Zamkowy 1.

  122. Opole – Muzeum Śląska Opolskiego, ul. św. Wojciecha 13.

  123. Ostrołęka, woj. mazowieckie – Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, pl. gen. Józefa Bema 8.

  124. Ostróda, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Regionalne w Ostródzie, ul. Adama Mickiewicza 22.

  125. Ostrzeszów, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa, ul. Rynek 19.

  126. Otwock, woj. mazowieckie – Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriolliego, ul. Gabriela Narutowicza 2/4.

  127. Piaseczno, woj. mazowieckie – Muzeum Regionalne, pl. marsz. Józefa Piłsudskiego 10.

  128. Piecki, woj. warmińsko-mazurskie, pow. mrągowski – Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach, ul. Zwycięstwa 48.

  129. Pilzno, woj. podkarpackie, pow. dębicki – Muzeum Regionalne w Pilźnie, ul. Petrycego 8.

  130. Piła, woj. wielkopolskie – Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica, ul. Browarna 7.

  131. Pińczów, woj. świętokrzyskie – Muzeum Regionalne, ul. Józefa Piłsudskiego 2A.

  132. Piotrków Trybunalski, woj. łódzkie – Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, pl. Zamkowy 4.

  133. Pisz, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Ziemi Piskiej, pl. Ignacego Daszyńskiego 7.

  134. Piwniczna-Zdrój, woj. małopolskie, pow. nowosądecki – Muzeum Regionalne, ul. Rynek 11.

  135. Pleszew, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne Ziemi Pleszewskiej, ul. Poznańska 34.

  136. Płock, woj. mazowieckie – Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8.

  137. Poddębice, woj. łódzkie – Muzeum Regionalne, ul. Adama Mickiewicza 19.

  138. Praszka, woj. opolskie, pow. oleski – Muzeum w Praszce, pl. Grunwaldzki 15.

  139. Prudnik, woj. opolskie – Muzeum Ziemi Prudnickiej, ul. Bolesława Chrobrego 5.

  140. Puck, woj. pomorskie – Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, pl. Wolności 28.

  141. Pułtusk, woj. mazowieckie – Muzeum Regionalne, Wieża Ratuszowa, Rynek 1.

  142. Pyzdry, woj. wielkopolskie, pow. wrzesiński – Muzeum Regionalne, ul. Kaliska 25 a.

  143. Racibórz, woj. śląskie – Muzeum w Raciborzu, ul. Rzeźnicza 15.

  144. Radom – Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, ul. Rynek 11.

  145. Radomsko, woj. łódzkie – Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, ul. Gabriela Narutowicza 1.

  146. Rawa Mazowiecka, woj. łódzkie – Muzeum Ziemi Rawskiej, ul. Łowicka 26.

  147. Rawicz, woj. wielkopolskie – Muzeum Ziemi Rawickiej, ul. Rynek 1.

  148. Rogoźno, woj. wielkopolskie, pow. obornicki – Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz, pl. Karola Marcinkowskiego 1.

  149. Rybnik, woj. śląskie – Muzeum w Rybniku, ul. Rynek 18.

  150. Ryn, woj. warmińsko-mazurskie, pow. giżycki – Muzeum Regionalne im. Albina Nowickiego, pl. Wolności 2.

  151. Rypin, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, ul. Warszawska 20.

  152. Rzeszów – Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19.

  153. Sadowne, woj. mazowieckie, pow. węgrowski – Muzeum Ziemi Sadowieńskiej, ul. Tadeusza Kościuszki 74.

  154. Sandomierz, woj. świętokrzyskie – Muzeum Okręgowe, ul. Zamkowa 12.

  155. Siedlce, woj. mazowieckie – Muzeum Regionalne w Siedlcach, ul. Józefa Piłsudskiego 1.

  156. Sieradz, woj. łódzkie – Muzeum Okręgowe w Sieradzu, ul. Dominikańska 2.

  157. Skawina, woj. małopolskie, pow. krakowski – Muzeum Regionalne, ul. Adama Mickiewicza 26.

  158. Sławków, woj. śląskie, pow. będziński – Muzeum Regionalne, ul. Rynek 9.

  159. Słomniki, woj. małopolskie, pow. krakowski – Muzeum Ziemi Słomnickiej, ul. Tadeusza Kościuszki 25.

  160. Słupca, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne, ul. Warszawska 53.

  161. Słupsk, woj. pomorskie – Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, ul. Dominikańska 5/9.

  162. Sobótka, woj. dolnośląskie, pow. wrocławski – Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego, ul. św. Jakuba 18.

  163. Sochaczew, woj. mazowieckie – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, pl. Tadeusza Kościuszki 2.

  164. Sokołów Małopolski, woj. podkarpackie, pow. rzeszowski – Społeczne Muzeum Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej, ul. Lubelska 5.

  165. Sokółka, woj. podlaskie – Muzeum Społeczne Ziemi Sokólskiej, ul. Józefa Piłsudskiego 1.

  166. Solec Kujawski, woj. kujawsko-pomorskie, pow. bydgoski – Muzeum Solca im. księcia Przemysła w Solcu Kujawskim, ul. Toruńska 8.

  167. Stalowa Wola, woj. podkarpackie – Muzeum Regionalne, ul. Sandomierska 1.

  168. Starogard Gdański, woj. pomorskie – Muzeum Ziemi Kociewskiej, ul. Boczna 2.

  169. Stary Sącz, woj. małopolskie, pow. nowosądecki – Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu, ul. Rynek 6.

  170. Staszów, woj. świętokrzyskie – Muzeum Ziemi Staszowskiej, ul. Jana Pawła II 17.

  171. Stęszew, woj. wielkopolskie, pow. poznański – Muzeum Regionalne, ul. Rynek 8.

  172. Strzyżów, woj. podkarpackie – Muzeum Regionalne Ziemi Strzyżowskiej, ul. Modrzewiowa 1.

  173. Sucha Beskidzka, woj. małopolskie, pow. suski – Muzeum Ziemi Suskiej, ul. Batalionów Chłopskich 22.

  174. Sulejów, woj. łódzkie, pow. piotrkowski – Muzeum w Sulejowie, ul. Władysława Jagiełły 1.

  175. Sulmierzyce, woj. wielkopolskie, pow. krotoszyński – Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej im. Sebastiana Fabiana Klonowicza, ul. Rynek 1.

  176. Suwałki, woj. podlaskie – Muzeum Okręgowe w Suwałkach, ul. Tadeusza Kościuszki 81.

  177. Syców, woj. dolnośląskie, pow. oleśnicki – Muzeum Regionalne, pl. Wolności 7.

  178. Szczecin – Muzeum Morskie – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

  179. Szczecinek, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Regionalne, ul. Szkolna 1.

  180. Szczytno, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Mazurskie w Szczytnie – Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ul. Henryka Sienkiewicza 1.

  181. Szlachtowa, woj. małopolskie, pow. nowotarski, gm. Szczawnica – Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szachtowej – Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, ul. Łemkowska 37.

  182. Szprotawa, woj. lubuskie, pow. żagański – Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. Felixa Matuszkiewicza, Brama Żagańska, ul. gen. Karola Świerczewskiego 20.

  183. Szubin, woj. kujawsko-pomorskie, pow. nakielski – Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2.

  184. Szydłów, woj. świętokrzyskie, pow. staszowski – Muzeum Regionalne, ul. Szkolna 8.

  185. Środa Śląska, woj. dolnośląskie – Muzeum Regionalne, pl. Wolności 3.

  186. Świebodzin, woj. lubuskie – Muzeum Regionalne, pl. Jana Pawła II 1.

  187. Tarnów, woj. małopolskie – Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Rynek 3.

  188. Tłuszcz, woj. mazowieckie, pow. wołomiński – Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, ul. Tadeusza Kościuszki 7.

  189. Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie – Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera, ul. Zamojska 2.

  190. Toruń – Muzeum Okręgowe, Rynek Staromiejski 1.

  191. Trzcianka, woj. wielkopolskie, pow. czarnkowsko-trzcianecki – Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka, ul. Stefana Żeromskiego 36A.

  192. Trzebinia, woj. małopolskie, pow. chrzanowski – Muzeum Regionalne (d. Muzeum Ziemi Trzebińskiej), ul. Grunwaldzka 1.

  193. Trzebnica, woj. dolnośląskie – Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej, ul. Rynek 8.

  194. Tyczyn, woj. podkarpackie, pow. rzeszowski – Społeczne Muzeum Regionalne, ul. Adama Mickiewicza 1.

  195. Tykocin, woj. podlaskie, pow. białostocki – Muzeum w Tykocinie – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ul. Kozia 2.

  196. Ustka, woj. pomorskie, pow. słupski – Muzeum Ziemi Usteckiej, ul. Marynarki Polskiej 62A.

  197. Ustroń, woj. śląskie, pow. cieszyński – Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, ul. Hutnicza 3.

  198. Wałbrzych, woj. dolnośląskie – Muzeum Porcelany w Wałbrzychu [d. Muzeum Okręgowe], ul. 1 Maja 9.

  199. Wałcz, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Ziemi Wałeckiej, Pocztowa 14.

  200. Wągrowiec, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne, ul. Opacka 15.

  201. Wiele, woj. pomorskie, pow. kościerski, gm. Karsin – Muzeum Ziemi Zaborskiej im. Leonarda Brzezińskiego, ul. Dąbrowska 32.

  202. Wieluń, woj. łódzkie – Muzeum Ziemi Wieluńskiej, ul. Gabriela Narutowicza 13.

  203. Wisła, woj. śląskie, pow. cieszyński – Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego – Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ul. Pawła Stellera 1.

  204. Wiślica, woj. świętokrzyskie, pow. buski – Muzeum Regionalne, ul. Jana Długosza 22.

  205. Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, ul. Juliusza Słowackiego 1A.

  206. Włodawa, woj. lubelskie – Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie [d. Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego], ul. Czerwonego Krzyża 7.

  207. Wolin, woj. zachodniopomorskie, pow. kamieński – Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego, ul. Zamkowa 24.

  208. Wolsztyn, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne im. Marcina Rożka, ul. 5 Stycznia 34.

  209. Wronki, woj. wielkopolskie, pow. szamotulski – Muzeum Regionalne, ul. Szkolna 2.

  210. Września, woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, ul. Dzieci Wrzesińskich 13.

  211. Wschowa, woj. lubuskie – Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Zamkowy 3.

  212. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 10.

  213. Zbąszyń, woj. wielkopolskie, pow. nowotomyski – Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, ul. Rynek 8.

  214. Zgorzelec, woj. dolnośląskie – Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu, ul. Ignacego Daszyńskiego 15.

  215. Zielona Góra, woj. lubuskie – Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15.

  216. Złotów, woj. wielkopolskie – Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie, ul. Wojska Polskiego 2A.

  217. Złoty Potok, woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Janów – Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku [d. Muzeum Zygmunta Krasińskiego – Oddział Muzeum Częstochowskiego w Częstochowie], ul. Tadeusza Kościuszki 11.

  218. Zwoleń, woj. mazowieckie – Muzeum Regionalne, al. Jana Pawła II 2.

  219. Żary, woj. lubuskie – Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, pl. kard. Stefana Wyszyńskiego 2.

  220. Żnin, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Ziemi Pałuckiej, pl. Wolności 1.

  221. Żyrardów, woj. mazowieckie – Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Karola Dittricha 1.

C. Muzea regionalne PTTK

  1. Dobczyce, woj. małopolskie, pow. myślenicki – Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Stare Miasto, ul. Podgórska 1.

  2. Golub-Dobrzyń, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Regionalne PTTK na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu, ul. PTTK.

  3. Gorlice, woj. małopolskie – Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza, ul. Wąska 7/9.

  4. Iwanowice k/Słomnik, woj. małopolskie, pow. krakowski – Muzeum Regionalne PTTK i Urzędu Gminy, Iwanowice Dworskie 76.

  5. Końskie, woj. świętokrzyskie – Muzeum Regionalne PTTK w Końskich, ul. Partyzantów 1.

  6. Kraków – Regionalne Muzeum Młodej Polski PTTK „Rydlówka”, ul. Włodzimierza Tetmajera 28.

  7. Muszyna, woj. małopolskie, pow. nowosądecki – Muzeum Regionalne PTTK, ul. Antoniego Kity 26.

  8. Nowy Targ, woj. małopolskie – Muzeum Podhalańskie PTTK im. Czesława Pajerskiego, Ratusz, Rynek 1.

  9. Ojców, woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Skała – Muzeum Regionalne PTTK „Bazar Warszawski”.

  10. Olkusz, woj. małopolskie – Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza, Rynek 20.

  11. Puławy, woj. lubelskie – Muzeum Regionalne PTTK im. Izabeli Ks. Czartoryskiej, ul. Czartoryskich 6A.

  12. Starachowice, woj. świętokrzyskie – Muzeum Regionalne PTTK, ul. Tadeusza Krywki 1.

  13. Warta, woj. łódzkie, pow. sieradzki – Muzeum Miasta i Rzeki Warty przy Oddziale PTTK im. dr Eugenii Kaleniewicz w Warcie, ul. 20 Stycznia 26.

  14. Zbąszyń, woj. wielkopolskie, pow. nowotomyski – Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej PTTK, ul. Garczyńskich 6.

III. Muzea biograficzne

  1. Barczewo, woj. warmińsko-mazurskie, pow. olsztyński – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, ul. Adama Mickiewicza 13.

  2. Białystok – Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17.

  3. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Dom Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej – Dział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Mennica 7.

  4. Bystra, woj. śląskie, pow. bielski, gm. Wilkowice – Muzeum Juliana Fałata – Oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, ul. Juliana Fałata 34.

  5. Czarnolas, woj. mazowieckie, pow. zwoleński, gm. Policzna – Muzeum Jana Kochanowskiego – Oddział Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

  6. Czerna, woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Krzeszowice – Muzeum Św. Rafała Kalinowskiego, Czerna 79.

  7. Czerwińsk n/Wisłą, woj. mazowieckie, pow. płoński – Muzeum kard. Augusta Hlonda, ul. Klasztorna 23.

  8. Częstochowa, woj. śląskie – Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej – Oddział Muzeum Częstochowskiego, ul. Jasnogórska 23.

  9. Dobre, woj. mazowieckie, pow. miński – Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki, ul. Jana Kilińskiego 3.

  10. Frombork, woj. warmińsko-mazurskie, pow. braniewski – Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, ul. Katedralna 8.

  11. Gdynia, woj. pomorskie – Dom Stefana Żeromskiego w Orłowie, ul. Orłowska 6.

  12. Gorzeń Górny, woj. małopolskie, pow. wadowicki, gm. Wadowice – Muzeum Emila Zegadłowicza, Gorzeń Górny 1.

  13. Góra Kalwaria, woj. mazowieckie, pow. piaseczyński – Muzeum bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego, ul. Ojca Stanisława Papczyńskiego 6.

  14. Górki Wielkie, woj. śląskie, pow. cieszyński, gm. Brenna – Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich – Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ul. Stary Dwór 2.

  15. Grabonóg, woj. wielkopolskie, pow. gostyński, gm. Piaski – Muzeum im. Edmunda Bojanowskiego.

  16. Gwoźnica Górna, woj. podkarpackie, pow. strzyżowski, gm. Niebylec – Muzeum im. Juliana Przybosia – Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

  17. Igołomia, woj. małopolskie, pow. krakowski – Muzeum Św. Brata Alberta, klasztor ss. Albertynek.

  18. Inowrocław, woj. kujawsko-pomorskie – Dom Rodzinny Jana Kasprowicza w Szymborzu – Oddział Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, ul. Wielkopolska 11.

  19. Istebna, woj. śląskie, pow. cieszyński – Muzeum Jana Wałacha, Andziołówka 293.

  20. Jabłoń, woj. lubelskie, pow. parczewski – Muzeum Augusta Zamoyskiego, ul. Augusta Zamoyskiego 9A.

  21. Janowice, woj. świętokrzyskie, pow. ostrowiecki, gm. Waśniów – Kwatera „Ponurego i Topoli” (dom rodzinny mjr Jana Piwnika).

  22. Jelenia Góra, woj. dolnośląskie – Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, ul. Michałowicka 32.

  23. Józefów, woj. lubelskie, pow. biłgorajski – Muzeum Kamieniarstwa im. Adama Grochowicza, ul. Krótka 9.

  24. Józefów, woj. mazowieckie, pow. otwocki – Muzeum Elwiro Michała Andriolliego, ul. Słoneczna 20.

  25. Kamianna, woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gm. Łabowa – Muzeum Ks. dr Henryka Ostacha.

  26. Kazimierz Dolny, woj. lubelskie, pow. puławski – Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Willa pod Wiewiórką, ul. Stanisława Małachowskiego 19.

  27. Kielce – Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Jana Pawła II 5.

  28. Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Włodzimierza Wysockiego, ul. gen. Władysława Andersa 11/1A.

  29. Kraków – „Cricoteka” – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, ul. Szczepańska 2.

  30. Kraków – Dom Jana Matejki – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Floriańska 41.

  31. Kraków – Dom Józefa Mehoffera – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Krupnicza 26.

  32. Kraków – Dworek Jana Matejki w Krzesławicach, ul. Melchiora Wańkowicza 25.

  33. Kraków – Muzeum Brata Alberta Chmielowskiego, ul. Krakowska 43.

  34. Kraków – Muzeum i Archiwum Bł. Marii Angeli Truszkowskiej Założycielki Sióstr Felicjanek, ul. Mikołajska 18.

  35. Kraków – Muzeum Odona Bujwida, ul. Lubicz 34.

  36. Kraków – Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego [d. Muzeum Stanisława Wyspiańskiego] – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, pl. Szczepański 9.

  37. Krynica-Zdrój – Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju – Filia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Willa „Romanówka”, Bulwary Dietla 19.

  38. Lidzbark Warmiński, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim – Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, pl. Zamkowy 1.

  39. Lipce Reymontowskie, woj. łódzkie, pow. skierniewicki – Muzeum im. Władysława Stanisława Reymonta, ul. Wiatraczna 10.

  40. Lublin – Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Złota 3.

  41. Lublin – Dworek Wincentego Pola – Filia Muzeum Literackiego w Lublinie Oddziału Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Kalinowszczyzna 13.

  42. Lubliniec, woj. śląskie – Muzeum Św. Edyty Stein, ul. Józefa Piłsudskiego 8.

  43. Manieczki, woj. wielkopolskie, pow. śremski, gm. Brodnica – Muzeum im. Gen. Józefa Wybickiego, ul. Parkowa 3.

  44. Milanówek, woj. mazowieckie, pow. grodziski – Muzeum Rzeźby Jana Szczepkowskiego, ul. Spacerowa 20/4.

  45. Morąg, woj. warmińsko-mazurskie, pow. ostródzki – Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu – Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 54.

  46. Nagłowice, woj. świętokrzyskie, pow. jędrzejowski – Muzeum – Dworek Mikołaja Reja, ul. Kacpra Walewskiego 7.

  47. Nałęczów, woj. lubelskie, pow. puławski – Muzeum Bolesława Prusa – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, al. Stanisława Małachowskiego 2.

  48. Nałęczów, woj. lubelskie, pow. puławski – Muzeum Stefana Żeromskiego – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Stefana Żeromskiego 8.

  49. Niepokalanów, woj. łódzkie, pow. sochaczewski, gm. Teresin – Muzeum Papieskie w sanktuarium oo. Franciszkanów (zbiory poświęcone Janowi Pawłowi II).

  50. Niepokalanów, woj. łódzkie, pow. sochaczewski, gm. Teresin – Muzeum Św. Ojca Maksymiliana Marii Kolbe w sanktuarium oo. Franciszkanów.

  51. Nieszawa, woj. kujawsko-pomorskie, pow. aleksandrowski – Muzeum Stanisława Noakowskiego – Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Adama Mickiewicza 6.

  52. Nowa Ruda, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Dom prof. Josepha Wittiga, ul. Słupiecka 42.

  53. Nowe Miasto nad Pilicą, woj. mazowieckie, pow. grójecki – Muzeum Błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego przy klasztorze oo. Kapucynów, pl. Ojca Honorata Koźmińskiego 19.

  54. Nowy Sącz, woj. małopolskie – Galeria Marii Ritter – Filia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, ul. Rynek 2.

  55. Nowy Wiśnicz, woj. małopolskie, pow. bocheński – Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Stary Wiśnicz 148.

  56. Oblęgorek, woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Strawczyn – Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Aleja Lipowa 24.

  57. Ogródek, woj. warmińsko-mazurskie, pow. piski, gm. Orzysz – Muzeum Michała Kajki w Ogródku – Oddział Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, Ogródek 5.

  58. Piła, woj. wielkopolskie – Muzeum Stanisława Staszica w Pile, ul. Browarna 18.

  59. Podkowa Leśna, woj. mazowieckie, pow. grodziski – Willa „Stawisko” – Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, ul. Gołębia 1.

  60. Poręba Wielka, woj. małopolskie, pow. limanowski, gm. Niedźwiedź – Muzeum Biograficzne Władysława Orkana „Orkanówka”, Zagronie.

  61. Poznań – Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiego w Instytucie Zachodnim im. Zygmunta Wojciechowskiego, ul. Mostowa 27.

  62. Poznań – Mieszkanie – Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny – Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Gajowa 4.

  63. Poznań – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego – Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Wroniecka 14.

  64. Poznań – Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza – Oddział Biblioteki Raczyńskich, Stary Rynek 84.

  65. Pranie, woj. warmińsko-mazurskie, pow. piski, gm. Ruciane-Nida – Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Pranie 1.

  66. Przysucha, woj. mazowieckie – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, al. Jana Pawła II nr 11.

  67. Puszczykowo, woj. wielkopolskie, pow. poznański – Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, ul. Juliusza Słowackiego 1.

  68. Romanów, woj. lubelskie, pow. bialski, gm. Sosnówka – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, Romanów 25.

  69. Russów, woj. wielkopolskie, pow. kaliski, gm. Żelazków – Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie – Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Russów 49.

  70. Skoczów, woj. śląskie, pow. cieszyński – Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie – Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ul. Fabryczna 5.

  71. Skoczów, woj. śląskie, pow. cieszyński – Muzeum Parafialne im. Św. Jana Sarkandra, ul. Rynek 2.

  72. Sulejówek, woj. mazowieckie, pow. miński – Muzeum Józefa Piłsudskiego w dworku „Milusin”, ul. Oleandrów 5.

  73. Suwałki, woj. podlaskie – Muzeum im. Marii Konopnickiej – Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach, ul. Tadeusza Kościuszki 31.

  74. Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, ul. 11 Listopada 23.

  75. Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Muzeum – Dom Wlastimila Hofmana, ul. Jana Matejki 23.

  76. Śmiełów, woj. wielkopolskie, pow. jarociński, gm. Żerków – Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  77. Tarnów, woj. małopolskie – Centrum Ignacego Jana Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna

  78. Toruń – Muzeum – Dom Mikołaja Kopernika – Oddział Muzeum Okręgowego, ul. Mikołaja Kopernika 15/17.

  79. Wadowice, woj. małopolskie – Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, ul. Kościelna 7.

  80. Warka, woj. mazowieckie, pow. grójecki – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Winiarach, ul. Kazimierza Pułaskiego 24.

  81. Warszawa – Muzeum Andrzeja Struga – Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, al. Niepodległości 210.

  82. Warszawa – Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Pałac Ostrogskich, ul. Okólnik 1.

  83. Warszawa – Muzeum Gen. Władysława Sikorskiego, ul. Turecka 3.

  84. Warszawa – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1.

  85. Warszawa – Muzeum Marii Dąbrowskiej – Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, ul. Polna 40.

  86. Warszawa – Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16.

  87. Warszawa – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Puławska 113A.

  88. Warszawa – Muzeum Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki, ul. Kard. Stanisława Hozjusza 2.

  89. Warszawa – Muzeum Sue Ryder, Rogatka Mokotowska, pl. Unii Lubelskiej 2.

  90. Warszawa – Muzeum Władysława Broniewskiego – Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, ul. Jarosława Dąbrowskiego 51.

  91. Warszawa – Ośrodek Dokumentacji i Badań „Korczakianum”, Oddział Muzeum Warszawy, ul. Jaktorowska 6 [d. ul. Krochmalna 92].

  92. Wierzchosławice, woj. małopolskie, pow. tarnowski – Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Wierzchosławice 698.

  93. Winna Góra, woj. wielkopolskie, pow. średzki, gm. Środa Wielkopolska – Muzeum im. Jana Henryka Dąbrowskiego – Oddział Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

  94. Władysławowo, woj. pomorskie, pow. pucki – „Hallerówka” [d. Centrum Pamięci gen. Józefa Hallera i Błękitnej Armii] – Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, ul. Morska 6.

  95. Wola Okrzejska, woj. lubelskie, pow. łukowski, gm. Krzywda – Muzeum Henryka Sienkiewicza.

  96. Wolsztyn, woj. wielkopolskie – Muzeum Roberta Kocha – Dział Muzeum Regionalnego, ul. Roberta Kocha 12.

  97. Wołomin, woj. mazowieckie – „Dom nad Łąkami” – Muzeum Wacława i Zofii Nałkowskich, ul. Wacława Nałkowskiego 17.

  98. Wsola, woj. mazowieckie, pow. radomski, gm. Jedlińsk – Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, ul. Witolda Gombrowicza 1.

  99. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Galeria Władysława Hasiora – Filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Jagiellońska 18B.

  100. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Kasprusie 19.

  101. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi „Opolanka” – Filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 15.

  102. Zduńska Wola, woj. łódzkie – Muzeum – Dom Urodzenia Św. Maksymiliana Marii Kolbe, ul. Maksymiliana Kolbego 8.

  103. Zuzela, woj. mazowieckie, pow. ostrowski, gm. Nur – Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

  104. Żarnowiec, woj. podkarpackie, pow. krośnieński, gm. Jedlicze – Muzeum Marii Konopnickiej.

  105. Żelazowa Wola, woj. mazowieckie, pow. sochaczewski, gm. Sochaczew – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli – Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Żelazowa Wola 15.

  106. Żyrardów, woj. mazowieckie – Gabinet Pisarza Pawła Hulki-Laskowskiego – Oddział Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Gabriela Narutowicza 34.

IV. Muzea historyczne

  1. Andrychów, woj. małopolskie, pow. wadowicki – Muzeum Historyczno-Etnograficzne, ul. Podgórska 3.

  2. Będomin, woj. pomorskie, pow. kościerski, gm. Nowa Karczma – Muzeum Hymnu Narodowego – Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Będomin 16.

  3. Białystok – Muzeum Historyczne – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ul. Warszawska 37.

  4. Bondyrz, woj. lubelskie, pow. zamojski, gm. Adamów – Muzeum Historyczne Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość im. ppłk Stanisława Prusa ps. „Adam”, Bondyrz 179A/3.

  5. Brzeg, woj. opolskie – Muzeum Piastów Śląskich, pl. Zamkowy 1.

  6. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ul. Ryszarda Berwińskiego 4.

  7. Chochołów, woj. małopolskie, pow. nowotarski, gm. Czarny Dunajec – Muzeum Powstania Chochołowskiego – Filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Chochołów 75.

  8. Chojnice, woj. pomorskie – Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, ul. Podmurna 15.

  9. Ciechanów, woj. mazowieckie – Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, ul. Warszawska 61.

  10. Czarna Górna, woj. podkarpackie, pow. bieszczadzki, gm. Czarna – Muzeum Historii Bieszczad, Czarna Górna 6.

  11. Czeladź, woj. śląskie, pow. będziński – Muzeum Saturn, ul. Piotra Pawła i Leokadii Dehnelów 10.

  12. Dukla, woj. podkarpackie, pow. krośnieński – Muzeum Historyczne, Pałac w Dukli, ul. Trakt Węgierski 5.

  13. Dunino, woj. dolnośląskie, pow. legnicki, gm. Krotoszyce – Muzeum Bitwy nad Kaczawą.

  14. Działdowo, woj. warmińsko-mazurskie – Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, pl. Adama Mickiewicza 43.

  15. Ełk, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Jana i Hieronima Małeckich 3/2.

  16. Gdańsk – Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1.

  17. Gdańsk – Muzeum II Wojny Światowej, pl. Władysława Bartoszewskiego 1.

  18. Gdańsk – Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47.

  19. Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum w Wieży Ciśnień w Giżycku, ul. Warszawska 37.

  20. Gliwice, woj. śląskie – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – Oddział Muzeum w Gliwicach, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 14.

  21. Gniezno, woj. wielkopolskie – Muzeum Początków Państwa Polskiego, ul. prof. Józefa Kostrzewskiego 1.

  22. Góra Świętej Anny, woj. opolskie, pow. strzelecki, gm. Leśnica – Muzeum Czynu Powstańczego – Oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, „Dom Polski”, ul. Leśnicka 28.

  23. Halinów, woj. mazowieckie, pow. miński – Muzeum Historyczne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, ul. Okuniewska 114.

  24. Izabelin, woj. mazowieckie, pow. warszawski zachodni – Muzeum Historyczno-Przyrodnicze „Pamiątka” w Zespole Szkół w Izabelinie, ul. 3 Maja 49.

  25. Kalisz, woj. wielkopolskie – Muzeum Historii Szczypiorna, ul. Wrocławska 189.

  26. Kamień Pomorski, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, pl. Katedralny 7.

  27. Katowice – Muzeum Historii Katowic, ul. Józefa Szafranka 9.

  28. Kielce – Muzeum Historii Kielc, ul. Św. Leonarda 4.

  29. Kołacze, woj. lubelskie, pow. włodawski, gm. Stary Brus – Muzeum Ziemi Włodawskiej, Kołacze 115.

  30. Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie – Muzeum „Patria Colbergiensis”, ul. Armii Krajowej 12.

  31. Kraków – Celestat – „Dzieje Krakowskiego Bractwa Kurkowego” – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Lubicz 16.

  32. Kraków – Dzieje Nowej Huty – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, os. Słoneczne 16.

  33. Kraków – Fabryka Schindlera – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Lipowa 4.

  34. Kraków – Muzeum Czynu Niepodległościowego – Dom im. Józefa Piłsudskiego – Oleandry, al. 3 Maja 7.

  35. Kraków – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35.

  36. Kraków – Muzeum „Otwarta Twierdza” – Otwarte Rozproszone Ekomuzeum Cywilizacji i Wojny XIX i XX wieku, ul. Szlak 26.

  37. Kraków – Muzeum Podgórza – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Bolesława Limanowskiego 51.

  38. Kutno, woj. łódzkie – Muzeum Bitwy nad Bzurą – Oddział Muzeum Regionalnego w Kutnie, Park Wiosny Ludów, al. Walentyny i Feliksa Mniewskich 1.

  39. Legionowo, woj. mazowieckie – Muzeum Historyczne, ul. Adama Mickiewicza 23.

  40. Lisewo, woj. pomorskie, pow. wejherowski, gm. Gniewino – Muzeum Gryfa Pomorskiego, Lisewo 28.

  41. Lublin – Muzeum Historii Miasta Lublina – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, pl. Władysława Łokietka 3.

  42. Lusowo, woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Tarnowo Podgórne – Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, ul. Ogrodowa 1.

  43. Łódź – Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich, ul. Ogrodowa 15.

  44. Maków Podhalański, woj. małopolskie, pow. suski – Prywatne Muzeum Historyczne, ul. Piasta 10.

  45. Mieszkowice, woj. zachodniopomorskie, pow. gryfiński – Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach, ul. Fryderyka Chopina 1.

  46. Mińsk Mazowiecki, woj. mazowieckie – Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Stefana Okrzei 16.

  47. Ostrowiec Świętokrzyski, woj. świętokrzyskie – Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Pałac Wielopolskich w Częstocicach, ul. Świętokrzyska 37.

  48. Police, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Historyczne „Skarb”, ul. Spółdzielcza 31.

  49. Polichno, woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Wolbórz – Muzeum w Polichnie [d. Muzeum Czynu Partyzanckiego] – Oddział Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, ul. 3 Lutego 54.

  50. Poznań – Brama Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego), ul. Gdańska 2.

  51. Poznań – Makieta Dawnego Poznania w podziemiach kościoła św. Antoniego Padewskiego, ul. Franciszkańska 2.

  52. Poznań – Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Stary Rynek 1.

  53. Poznań – Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 – Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82.

  54. Poznań – Wielkopolskie Muzeum Niepodległości – Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stary Rynek 3, Odwach.

  55. Przasnysz, woj. mazowieckie – Muzeum Historyczne [d. Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce], ul. Rynek 1.

  56. Przemyśl, woj. podkarpackie – Muzeum Historii Miasta Przemyśla – Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Kamienica Brzykowska, ul. Rynek 9.

  57. Różan, woj. mazowieckie, pow. makowski – Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan, ul. Szkolna 2.

  58. Rzeszów – Muzeum Historii Miasta Rzeszowa – Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ul. Rynek 12.

  59. Sanok, woj. podkarpackie – Muzeum Historyczne, ul. Zamkowa 2.

  60. Skierniewice, woj. łódzkie – Izba Historii Skierniewic, ul. Floriana 4.

  61. Stębark, woj. warmińsko-mazurskie, pow. ostródzki, gm. Grunwald – Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej – Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Grunwald – Pole Bitwy.

  62. Szczecin – Centrum Dialogu Przełomy – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, pl. Solidarności 1.

  63. Szczecin – Muzeum Historii Szczecina – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, Ratusz Staromiejski na Podzamczu, ul. Księcia Mściwoja II 8.

  64. Szczecin – Muzeum Tradycji Regionalnych – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27.

  65. Świętochłowice, woj. śląskie – Muzeum Powstań Śląskich, ul. Szpitalna 2.

  66. Tarnobrzeg, woj. podkarpackie – Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega – Zamek w Dzikowie, ul. Sandomierska 27.

  67. Toruń – Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów – Oddział Muzeum Okręgowego, ul. Łazienna 16.

  68. Turek, woj. wielkopolskie – Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera [d. Muzeum Rzemiosła Tkackiego], pl. Wojska Polskiego 1.

  69. Wadowice, woj. małopolskie – Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie „Hell’s Angel”, ul. Konstytucji 3 Maja 23A.

  70. Waplewo Wielkie, woj. pomorskie, pow. sztumski, gm. Stary Targ – Muzeum Tradycji Szlacheckiej – Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

  71. Warszawa – Muzeum Historii Polski (w realizacji), ul. Hrubieszowska 6a.

  72. Warszawa – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Mordechaja Anielewicza 6.

  73. Warszawa – Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.

  74. Warszawa – Muzeum Warszawskiej Pragi, Oddział Muzeum Warszawy, ul. Targowa 50/52.

  75. Warszawa – Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28-42.

  76. Warszawa – Muzeum Woli, Oddział Muzeum Warszawy, ul. Srebrna 12.

  77. Warszawa – Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Szwoleżerów 9.

  78. Warszawa – Muzeum Żoliborza i Bielan, ul. Duracza 19.

  79. Warszawa – Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce, ul. Tłomackie 3/5.

  80. Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Historii Włocławka – Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Spichlerna 19.

  81. Wrocław – Muzeum Historyczne – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Sukiennice 14/15.

  82. Zduńska Wola, woj. łódzkie – Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, ul. Stefana Prawdzic Złotnickiego 7.

  83. Zelów, woj. łódzkie, pow. bełchatowski – Muzeum w Zelowie, Ośrodek Dokumentacji Dziejów Braci Czeskich, ul. Henryka Sienkiewicza 14A.

V. Muzea martyrologiczne

  1. Bełżec, woj. lubelskie, pow. tomaszowski – Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu – Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku, ul. Ofiar Obozu 4.

  2. Biała Podlaska, woj. lubelskie – Oddział Martyrologiczno-Historyczny Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, ul. Łomaska 21.

  3. Bielsk Podlaski, woj. podlaskie – Muzeum Martyrologii, ul. Hołowieska 18.

  4. Chełmno n/Nerem, woj. wielkopolskie, pow. kolski, gm. Dąbie – Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem – Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, Chełmno 59A.

  5. Dobiegniew, woj. lubuskie, pow. strzelecko-drezdenecki – Muzeum Woldenberczyków, ul. Gorzowska 11.

  6. Gdańsk – Wartownia nr 1 na Westerplatte – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ul. mjr. Henryka Sucharskiego.

  7. Kielce – Muzeum Pamięci Narodowej, więzienie kieleckie z lat 1939-1956, ul. Zamkowa 3.

  8. Kraków – Muzeum Czynu Zbrojnego Pracowników Huty im. Tadeusza Sendzimira, os. Górali 23.

  9. Kraków – Ulica Pomorska – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Pomorska 2.

  10. Lublin – Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Uniwersytecka 1.

  11. Lublin – Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67.

  12. Luboń, woj. wielkopolskie, pow. poznański – Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, ul. Niezłomnych 2.

  13. Łódź – Kuźnia Romów – Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 84.

  14. Łódź – Muzeum Martyrologii Radogoszcz – Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Zgierska 147.

  15. Łódź – Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi [d. Muzeum Czynu Rewolucyjnego], ul. Gdańska 13.

  16. Łódź – Stacja Radegast – Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12.

  17. Markowa, woj. podkarpackie, pow. łańcucki – Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, Markowa 1487.

  18. Michniów, woj. świętokrzyskie, pow. skarżyski, gm. Suchedniów – Mauzoleum Męczeńskiej Wsi Polskiej, Michniów 38a.

  19. Opole – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, ul. Muzealna 4.

  20. Oświęcim, woj. małopolskie – Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, ul. Więźniów Oświęcimia 20.

  21. Palmiry, woj. mazowieckie, pow. nowodworski, gm. Czosnów – Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Oddział Muzeum Warszawy.

  22. Poznań – Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII – Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, al. Polska.

  23. Pruszków, woj. mazowieckie – Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8A.

  24. Rogoźnica, woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gm. Strzegom – Muzeum Gross-Rosen.

  25. Słońsk, woj. lubuskie, pow. sulęciński – Muzeum Martyrologii Sonnenburg, ul. 3 Lutego 54.

  26. Sobibór, woj. lubelskie, pow. włodawski – Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze – Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku, Stacja Kolejowa Sobibór 1.

  27. Sztutowo, woj. pomorskie, pow. nowodworski – Muzeum Stutthof w Sztutowie, ul. Muzealna 6.

  28. Treblinka, woj. mazowieckie, pow. ostrowski, gm. Małkinia Górna – Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Kosów Lacki..

  29. Warszawa – Mauzoleum Walki i Męczeństwa – Filia Muzeum Więzienia Pawiak Oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie, al. Jana Chrystiana Szucha 25.

  30. Warszawa – Muzeum Katyńskie – Oddział Muzeum Wojska Polskiego, ul. Powsińska 13.

  31. Warszawa – Muzeum Niepodległości w Warszawie, al. Solidarności 62.

  32. Warszawa – Muzeum Więzienia Pawiak – Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie, ul. Dzielna 24/26.

  33. Warszawa – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie, ul. Skazańców 25.

  34. Warszawa – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37A.

  35. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” – Katownia Podhala, ul. Tytusa Chałubińskiego 7.

  36. Zamość, woj. lubelskie – Muzeum Martyrologii „Rotunda”, ul. Męczenników Rotundy 1.

  37. Żagań, woj. lubuskie – Muzeum Obozów Jenieckich [d. Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych], ul. Lotników Alianckich 6.

VI. Muzea przyrodnicze, geologiczne i geograficzne

  1. Białystok – Muzeum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20B.

  2. Bielsko-Biała, woj. śląskie – Dom Przyrodnika im. Emilii i Stanisława Foryś, ul. Wojciecha Bogusławskiego 18.

  3. Bochnia, woj. małopolskie – Muzeum Motyli Arthropoda, ul Tadeusza Czackiego 9.

  4. Ciężkowice, woj. małopolskie, pow. tarnowski – Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, ul. 3 Maja 4.

  5. Czastary, woj. łódzkie, pow. wieruszowski – Muzeum Przyrodnicze, ul. Wolności 5.

  6. Drezdenko, woj. lubuskie, pow. strzelecko-drezdenecki – Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, pl. Wolności 11.

  7. Drozdowo, woj. podlaskie, pow. łomżyński, gm. Piątnica – Muzeum Przyrody, Dwór Lutosławskich, ul. Główna 38.

  8. Dubiecko, woj. podkarpackie, pow. przemyski – Muzeum Skamieniałości i Minerałów, ul. Ignacego Krasickiego 3.

  9. Dzierdziówka k/Sandomierza, woj. podkarpackie, pow. stalowowolski, gm. Zaleszany – Muzeum Przyrodnicze „Koniec Świata”.

  10. Gdańsk – Muzeum Bursztynu – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ul. Targ Węglowy 26.

  11. Gdynia, woj. pomorskie – Akwarium Gdyńskie, al. Jana Pawła II 1.

  12. Gdynia, woj. pomorskie – Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Katedra Zoologii Bezkręgowców Uniwersytetu Gdańskiego, al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 46.

  13. Gliwice, woj. śląskie – Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego, Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, ul. Akademicka 2.

  14. Gołuchów, woj. wielkopolskie, pow. pleszewski – Muzeum Leśnictwa, ul. Jana i Izabeli Działyńskich 2.

  15. Hel, woj. pomorskie, pow. pucki – Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Morska 2.

  16. Jabłonki, woj. podkarpackie, pow. leski, gm. Baligród – Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie.

  17. Jaworze, woj. śląskie, pow. bielski – Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, ul. Wapienicka 10.

  18. Jaworzynka, woj. śląskie, pow. cieszyński, gm. Istebna – Muzeum Świerka Istebniańskiego przy szkółce leśnej Wyrch Czadeczka, na terenie Nadleśnictwa Wisła, ul. Czadecka.

  19. Jelenia Góra, woj. dolnośląskie – Muzeum Przyrodnicze (d. Cieplice Śląskie-Zdrój), ul. Wolności 268.

  20. Kamień Pomorski, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim, Baszta Wolińska, ul. Juliusza Słowackiego 1.

  21. Kazimierz Dolny, woj. lubelskie, pow. puławski – Muzeum Przyrodnicze – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, ul. Puławska 54.

  22. Kielce – Muzeum Geologiczne przy Oddziale Świętokrzyskim Państwowego Instytutu Geologicznego, ul. Zgoda 21.

  23. Kletno, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Stronie Śląskie – Muzeum Ziemi.

  24. Kłopot, woj. lubuskie, pow. słubicki, gm. Cybinka – Muzeum Bociana Białego na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, Kłopot 24.

  25. Kórnik, woj. wielkopolskie, pow. poznański – Muzeum Dendrologiczne, ul. Parkowa 5.

  26. Kraków – Muzeum Botaniczne i Pracownia Historii Botaniki im. Jadwigi Dyakowskiej w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Mikołaja Kopernika 27.

  27. Kraków – Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN, ul. Senacka 1/3 .

  28. Kraków – Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, ul. Św. Sebastiana 9.

  29. Kraków – Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego [d. Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Romana Ingardena 6], III Kampus UJ, ul. Gronostajowa 5.

  30. Krasiejów, woj. opolskie, pow. opolski, gm. Ozimek – Park Nauki i Rozrywki – JuraPark Krasiejów – Pawilon Paleontologiczny, ul. 1 Maja 10.

  31. Kudowa-Zdrój, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Żaby przy Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych, ul. Słoneczna 31.

  32. Lisowice, woj. śląskie, pow. lubliniecki, gm. Pawonków – Muzeum Paleontologiczne, ul. Adama Mickiewicza 20.

  33. Łeba, woj. pomorskie, pow. lęborski – Muzeum Motyli, ul. Morska 1.

  34. Łódź – Muzeum Geologiczne Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Dr Stefana Kopcińskiego 31.

  35. Łódź – Muzeum Przyrodnicze Zakładu Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Jana Kilińskiego 101.

  36. Nowa Ruda, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Minerałów pod Patronatem Towarzystwa Geologicznego „Spirifer”, ul. Obozowa 4.

  37. Nowosiółki, woj. podkarpackie, pow. leski, gm. Baligród – Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie „Knieja”, Nowosiółki 30.

  38. Olkusz, woj. małopolskie – Muzeum Afrykanistyczne im. dr Bogdana Szczygła, ul. Szpitalna 34a.

  39. Olsztyn – Muzeum Przyrody w Olsztynie – Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ul. Metalowa 8.

  40. Olsztyn – Muzeum Zoologiczne im. prof. Janiny Wengris Katedry Zoologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. Michała Oczapowskiego 5.

  41. Owczary, woj. lubuskie, pow. słubicki, gm. Górzyca – Muzeum Łąki w Stacji Terenowej Klubu Przyrodników.

  42. Poznań – Muzeum Wiedzy o Środowisku – Zakład Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk, ul. Bukowska 19.

  43. Rogów, woj. łódzkie, pow. brzeziński – Muzeum Lasu i Drewna przy Zakładzie Doświadczalnym SGGW, ul. Akademicka 20.

  44. Siedliska, woj. lubelskie, pow. tomaszowski, gm. Lubycza Królewska – Muzeum Skamieniałych Drzew.

  45. Sobanice, woj. mazowieckie, pow. płoński, gm. Naruszewo – Muzeum Afryki w Sobanicach, Sobanice 45A.

  46. Solec Kujawski, woj. kujawsko-pomorskie, pow. bydgoski – Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha w JuraPark Solec, ul. Sportowa 1.

  47. Starachowice, woj. świętokrzyskie – Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. prof. Jana Pazdura w Starachowicach, ul. Wielkopiecowa 1.

  48. Szczecin – Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Jedności Narodowej 22a.

  49. Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, ul. Jana Kilińskiego 20.

  50. Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Muzeum Ziemi „Juna”, Karczma Głodowa, ul. Jeleniogórska 9.

  51. Święta Katarzyna, woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Bodzentyn – Muzeum Minerałów i Skamieniałości, ul. Kielecka 20.

  52. Tarczek, woj. świętokrzyskie, pow. starachowicki, gm. Pawłów – Muzeum Dolina Psarki, Tarczek 24.

  53. Tczew, woj. pomorskie – Muzeum Wisły – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ul. 30 Stycznia 4.

  54. Toruń – Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ul. Jurija Gagarina 9.

  55. Toruń – Ogród Zoobotaniczny – Willa Laegnera, ul. Bydgoska 7.

  56. Tuchola, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Borów Tucholskich, ul. Podgórna 3.

  57. Turzyn, woj. kujawsko-pomorskie, pow. nakielski, gm. Kcynia – Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie, Turzyn 2.

  58. Ustka, woj. pomorskie, pow. słupski – Muzeum Mineralogiczne, ul. Bolesława Limanowskiego.

  59. Uzarzewo, woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Swarzędz – Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie – Oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, ul. Akacjowa 12.

  60. Warszawa – Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24.

  61. Warszawa – Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1 (wejście od ul. Świętokrzyskiej przez Pałac Młodzieży).

  62. Warszawa – Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego, ul. Rakowiecka 4 (wejście od ul. Wiśniowej).

  63. Warszawa – Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, al. Na Skarpie 20.

  64. Władysławowo, woj. pomorskie, pow. pucki – Muzeum Motyli, ul. gen. Józefa Hallera 19.

  65. Władysławowo, woj. pomorskie, pow. pucki – Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, ul. Morska 6.

  66. Wrocław – Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego im. prof. Henryka Teisseyre, ul. Wojciecha Cybulskiego 30.

  67. Wrocław – Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego im. prof. Kazimierza Maślankiewicza, ul. Wojciecha Cybulskiego 30.

  68. Wrocław – Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego im. prof. Władysława Rydzewskiego, ul. Henryka Sienkiewicza 21.

Muzea przyrodnicze przy parkach narodowych

  1. Białowieża, woj. podlaskie, pow. hajnowski – Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, Ośrodek Edukacji Przyrodniczej im. prof. Jana Jerzego Karpińskiego, Park Pałacowy 11.

  2. Drawno, woj. zachodniopomorskie, pow. choszczeński – Stacja Terenowa Drawieńskiego Parku Narodowego „Bogdanka”.

  3. Granica, woj. mazowieckie, pow. warszawski zachodni, gm. Kampinos – Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Romana i Jadwigi Kobendzów, Muzeum Przyrodnicze Kampinoskiego Parku Narodowego (Puszcza Kampinoska).

  4. Jelenia Góra, woj. dolnośląskie – Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie, ul. Tytusa Chałubińskiego 23.

  5. Jeziory, woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Mosina – Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny Wielkopolskiego Parku Narodowego.

  6. Krempna, woj. podkarpackie, pow. jasielski – Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, Krempna 59.

  7. Międzyzdroje, woj. zachodniopomorskie, pow. kamieński – Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr Adama Wodziczki, ul. Niepodległości 3.

  8. Ojców, woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Skała – Muzeum im. prof. Władysława Szafera w Ojcowskim Parku Narodowym.

  9. Smołdzino, woj. pomorskie, pow. słupski – Muzeum Przyrodniczo-Leśne Słowińskiego Parku Narodowego, ul. Michała Mostnika 3.

  10. Stare Załucze, woj. lubelskie, pow. włodawski, gm. Urszulin – Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego.

  11. Stary Folwark, woj. podlaskie, pow. suwalski, gm. Suwałki – Stacja Edukacyjna „Wigry” – Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego (projekt).

  12. Święty Krzyż, woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Nowa Słupia – Muzeum Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

  13. Ustrzyki Dolne, woj. podkarpackie, pow. bieszczadzki – Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, ul. Bełska 7.

  14. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, ul. Tytusa Chałubińskiego 42.

  15. Zawoja, woj. małopolskie, pow. suski – Muzeum Przyrodnicze Babiogórskiego Parku Narodowego, Zawoja Barańcowa.

  16. Zwierzyniec, woj. lubelskie, pow. zamojski – Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, ul. Plażowa 2.

VII. Muzea tematyczne

A. Muzea archeologiczne

  1. Biskupin, woj. kujawsko-pomorskie, pow. żniński, gm. Gąsawa – Muzeum Archeologiczne, Biskupin 17.

  2. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Zbiory Archeologiczne na Wyspie Młyńskiej – Dział Archeologii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Mennica 2.

  3. Bytów, woj. pomorskie – Gotycka Wieża św. Katarzyny – Oddział Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, pl. św. Katarzyny 2.

  4. Częstochowa, woj. śląskie – Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej – Oddział Muzeum Częstochowskiego, ul. Waleriana Łukasińskiego 20.

  5. Dziekanowice, woj. wielkopolskie, pow. gnieźnieński, gm. Łubowo – Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Dziekanowice 32.

  6. Elbląg – Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Bulwar Zygmunta Augusta 11.

  7. Gdańsk – Błękitny Baranek – Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Chmielna 53.

  8. Gdańsk – Muzeum Archeologiczne, ul. Mariacka 25/26.

  9. Giecz, woj. wielkopolskie, pow. średzki, gm. Dominowo – Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu – Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Grodziszczko 2.

  10. Głogów, woj. dolnośląskie – Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Zamek Książąt Głogowskich, ul. Brama Brzostowska 1.

  11. Grzybowo, woj. wielkopolskie, pow. wrzesiński, gm. Września – Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie – Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Grzybowo 10A.

  12. Kalisz, woj. wielkopolskie – Rezerwat Archeologiczny „Kaliski Gród Piastów” w Zawodziu – Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, ul. Bolesława Pobożnego 87/105.

  13. Kraków – Muzeum Archeologiczne, ul. Senacka 3.

    • Oddział w Nowej Hucie-Branicach, ul. Sasanek 2A.

  14. Łódź – Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, pl. Wolności 14.

  15. Poznań – Muzeum Archeologiczne, Pałac Górków, ul. Wodna 27.

    • Rezerwat Archeologiczny „Genius loci” – Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, ul. ks. Ignacego Posadzego 3.

  16. Stargard, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Archeologiczno-Historyczne, ul. Rynek Staromiejski 2-4.

    • Basteja – Oddział Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Park Piastowski 1.

  17. Sudół, woj. świętokrzyskie, pow. ostrowiecki, gm. Bodzechów – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki – Oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Sudół 135A.

  18. Suraż, woj. podlaskie, pow. białostocki – Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne, ul. Białostocka 6.

  19. Świdnica, woj. dolnośląskie – Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy, ul. Długa 27.

  20. Warszawa – Państwowe Muzeum Archeologiczne, ul. Długa 52.

  21. Wiślica, woj. świętokrzyskie, pow. buski – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Batalionów Chłopskich 2A.

  22. Wrocław – Muzeum Archeologiczne – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, ul. Antoniego Cieszyńskiego 9.

  23. Żmijowiska, woj. lubelskie, pow. opolski, gm. Wilków – Grodzisko Żmijowiska – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

B. Muzea etnograficzne

  1. Bielsk Podlaski, woj. podlaskie – Prywatne Muzeum Etnograficzno-Historyczne, ul. Leśna 13.

  2. Fałków, woj. świętokrzyskie, pow. konecki – Muzeum Etnograficzno-Historyczne, pl. Kościelny 15a.

  3. Garki, woj. wielkopolskie, pow. ostrowski, gm. Odolanów – Europejskie Centrum – Muzeum Haftu na Ziemi Garkowskiej, Garki 16B.

  4. Gdańsk – Spichlerz Opacki – Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Cystersów 19.

  5. Hajnówka, woj. podlaskie – Muzeum Kultury Białoruskiej, ul.3 Maja 42.

  6. Kamieńczyk, woj. mazowieckie, pow. wyszkowski, gm. Wyszków – Muzeum Etnograficzno-Historyczne w Kamieńczyku, ul. Rynek Tadeusza Kościuszki 14.

  7. Katowice – Harcerskie Muzeum Etnograficzne, ul. Nasypowa 16.

  8. Kraków – Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, ul. Krakowska 46.

  9. Łopuszna, woj. małopolskie, pow. nowotarski – Muzeum Kultury Szlacheckiej w dworku Tetmajerów – Oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Gorczańska 2.

  10. Owczarnia, woj. warmińsko-mazurskie, pow. kętrzyński, gm. Kętrzyn – Muzeum Mazurskie, Owczarnia 1/1.

  11. Podegrodzie, woj. małopolskie, pow. nowosądecki – Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu – Filia Sądeckiego Parku Etnograficznego Oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Podegrodzie 525.

  12. Poznań – Muzeum Bambrów Poznańskich, ul. Mostowa 7/9.

  13. Poznań – Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, ul. Grobla 25.

  14. Puńsk, woj. podlaskie, pow. sejneński – Muzeum Etnograficzne Józefa Vainy, ul. 11 Marca 17.

  15. Ryboły, woj. podlaskie, pow. białostocki, gm. Zabłudów – Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” w Rybołach.

  16. Rzeszów – Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli – Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ul. Rynek 6.

  17. Tarnów, woj. małopolskie – Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ul. Krakowska 10.

  18. Toruń – Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, ul. Wały gen. Władysława Sikorskiego 19.

  19. Warszawa – Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1.

  20. Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Bulwary im. Marsz. Józefa Piłsudskiego 6.

  21. Wrocław – Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. gen. Romualda Traugutta 111/113.

  22. Wymysłowo, woj. kujawsko-pomorskie, pow. tucholski, gm. Tuchola – Muzeum Indian Północnoamerykańskich im. Sat-Okha („Długie Pióro”, Stanisław Supłatowicz).

C. Inne

  1. Brzeźnik, woj. dolnośląskie, pow. bolesławiecki, gm. Bolesławiec – Muzeum Gród Średniowieczny w Brzeźniku, Brzeźnik 99.

  2. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Galeria Sportu Bydgoskiego, ul. Gdańska 163.

  3. Częstochowa, woj. śląskie – Zagroda Włościańska – obiekt Muzeum Częstochowskiego, ul. 7 Kamienic 4.

  4. Gdańsk – Muzeum Sportu i Turystyki Ziemi Gdańskiej – Oddział Muzeum Historii Miasta Gdańska, Baszta na Zamurzu.

  5. Gdańsk – Piwnica Romańska – Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, pl. Dominikański 1.

  6. Gołotczyzna, woj. mazowieckie, pow. ciechanowski, gm. Sońsk – Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie – zespół dworkowo-parkowy – Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, ul. Aleksandra Świętochowskiego 4.

  7. Gorlice, woj. małopolskie – Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, ul. Walerego Wróblewskiego 10A.

  8. Gorzów Wielkopolski, woj. lubuskie – Muzeum Spichlerz – Oddział Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Fabryczna 1-3.

  9. Hel, woj. pomorskie, pow. pucki – Muzeum Rybołówstwa – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ul. Bulwar Nadmorski 2.

  10. Jastarnia, woj. pomorskie, pow. pucki – Muzeum Rybackie, ul. Adama Mickiewicza 115.

  11. Karpacz, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy, ul. Mikołaja Kopernika 2.

  12. Kraków – Stara Synagoga – „Dzieje i Kultura Żydów” – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Szeroka 24.

  13. Kraków – Wieża Ratuszowa – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Rynek Główny 1.

  14. Legnica, woj. dolnośląskie – Akademia Rycerska – Oddział Muzeum Miedzi w Legnicy, ul. Chojnowska 2.

  15. Łódź – Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi, pl. Wolności 2.

  16. Marcinowo, woj. dolnośląskie, pow. trzebnicki, gm. Trzebnica – Małe Muzeum Ludowe u Kowalskich, Marcinowo 2.

  17. Niechorze, woj. zachodniopomorskie, pow. gryficki, gm. Rewal – Muzeum Rybołówstwa Morskiego, al. Bursztynowa 28.

  18. Olsztyn – Olsztyńskie Muzeum Sportu, ul. Józefa Piłsudskiego 44.

  19. Opinogóra Górna, woj. mazowieckie, pow. ciechanowski – Muzeum Romantyzmu, Pałac Krasińskich, ul. Zygmunta Krasińskiego 9.

  20. Osieczna, woj. wielkopolskie, pow. leszczyński – Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej [d. Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa w Rydzynie], ul. Leszczyńska 10.

  21. Płotowo, woj. pomorskie, pow. bytowski – Zagroda Styp-Rekowskich w Płotowie – Oddział Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Płotowo 32.

  22. Ruda Sułowska, woj. dolnośląskie, pow. milicki, gm. Milicz – Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy, Ruda Sułowska 20.

  23. Santok, woj. lubuskie, pow. gorzowski – Muzeum Grodu Santok – Oddział Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Wodna 2A.

  24. Srokowo, woj. warmińsko-mazurskie, pow. kętrzyński – Muzeum Przyrody, Etnografii i Sztuki, ul. Plac Rynkowy 14.

  25. Świnoujście, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Rybołówstwa Morskiego, pl. Rybaka 1.

  26. Toruń – Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika – Oddział Muzeum Okręgowego, ul. Franciszkańska 9/11.

  27. Tychy, woj. śląskie – Tyska Galeria Sportu – Oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, ul. Edukacji 7.

  28. Warszawa – Muzeum Sportu i Turystyki, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

  29. Wrocław – Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5.

  30. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum „Pod Kuźniczym Młotem”, pl. Niepodległości 6.

  31. Zawoja, woj. małopolskie, pow. suski – Muzeum Turystyki Górskiej PTTK na Markowych Szczawinach.

D. Muzea sztuki i galerie

  1. Białystok – Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Ludwika Waryńskiego 24A.

  2. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Galeria Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej – Dział Sztuki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Mennica 8A.

  3. Częstochowa, woj. śląskie – Galeria Dobrej Sztuki – Oddział Muzeum Częstochowskiego [d. Muzeum Pielgrzymowania], al. Najświętszej Maryi Panny 47.

  4. Gdańsk – Gdańska Galeria Fotografii – Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Brama Zielona, ul. Długi Targ 24.

  5. Gdańsk – Pałac Opatów – Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Cystersów 18.

  6. Gorlice, woj. małopolskie – Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” – Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów [d. Galeria Sztuki w Gorlicach – Oddział Nowosądeckiego Biura Wystaw Artystycznych], ul. Walerego Wróblewskiego 10A.

  7. Kalisz, woj. wielkopolskie – Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza – Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, ul. Kolegialna 4.

  8. Katowice – Centrum Scenografii Polskiej – Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1.

  9. Kazimierz Dolny, woj. lubelskie, pow. puławski – Kamienica Celejowska – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, ul. Senatorska 11/13.

  10. Kazimierz Dolny, woj. lubelskie, pow. puławski – Muzeum Sztuki Złotniczej – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, ul. Rynek 19.

  11. Kraków – Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Rynek Główny 3.

  12. Kraków – MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4.

  13. Kraków – Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Arsenał, ul. Pijarska 8.

  14. Kraków – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26.

  15. Kraków – Ośrodek Kultury Europejskiej – EUROPEM – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, pl. gen. Władysława Sikorskiego 6.

  16. Leszno, woj. wielkopolskie – Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, ul. Gabriela Narutowicza 31.

  17. Łomża, woj. podlaskie – Galeria Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, ul. Długa 13.

  18. Łódź – Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1.

  19. Łódź – Muzeum Książki Artystycznej, willa Henryka Grohmana, ul. Wincentego Tymienieckiego 24.

  20. Łódź – Muzeum Sztuki w Łodzi:

    • MS1, ul. płk dr Stanisława Więckowskiego 36,

    • MS2, ul. Ogrodowa 19.

  21. Niepołomice, woj. małopolskie, pow. wielicki – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Zamkowa 2.

  22. Nowy Sącz, woj. małopolskie – Galeria Dawna Synagoga – Filia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, ul. Berka Joselewicza 12.

  23. Orońsko, woj. mazowieckie, pow. szydłowiecki – Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1.

  24. Radom – Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, ul. Rynek 4/5.

  25. Sopot, woj. pomorskie – Muzeum Sztuki Polskiej, ul. Jana Jerzego Haffnera 54 lok. 5.

  26. Szczecin – Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1.

  27. Świeradów-Zdrój, woj. dolnośląskie, pow. lubański – Muzeum Sztuki Reduktywnej, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 29.

  28. Tarnów, woj. małopolskie – Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej – Filia Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 1.

  29. Toruń – Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy Pod Gwiazdą – Oddział Muzeum Okręgowego, Rynek Staromiejski 35.

  30. Wadowice, woj. małopolskie – Galeria Franciszka Suknarowskiego, ul. Karmelicka 61.

  31. Warszawa – Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, ul. Krakowskie Przedmieście 5.

  32. Warszawa – Muzeum Sztuki Dziecka Fundacji „Dziecko i Sztuka”, ul. Stefana Czarnieckiego 51.

  33. Warszawa – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3.

  34. Warszawa – „Zachęta” Narodowa Galeria Sztuki (najstarszy salon wystawowy w Warszawie), pl. Stanisława Małachowskiego 3.

  35. Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie – Zbiory Sztuki – Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Zamcza 10/12.

  36. Wrocław – Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1.

  37. Wrocław – Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, ul. Romualda Traugutta 19/21.

  38. Wrocław – Muzeum Sztuki Cmentarnej – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, ul. Ślężna 37/39.

  39. Wrocław – Muzeum Sztuki Książki – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5.

  40. Wrocław – Muzeum Sztuki Medalierskiej – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, pl. Wolności 7A.

  41. Wrocław – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Rynek-Ratusz.

  42. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich – Filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Droga na Koziniec 8.

  43. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza – Filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. hr. Władysława Zamoyskiego 25.

Centra Sztuki Współczesnej (CSW):

  1. Bytom, woj. śląskie – Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, ul. Rynek 26.

  2. Gdańsk – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1.

  3. Kraków – Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”, ul. Zakopiańska 62.

  4. Radom – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, ul. Mikołaja Kopernika 1.

  5. Suwałki, woj. podlaskie – Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły – Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach, ul. Tadeusza Kościuszki 45.

  6. Toruń – Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Władysława Sikorskiego 13.

  7. Warszawa – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, al. Ujazdowskie 6.

VIII. Muzea techniki i specjalistyczne

  1. Alwernia, woj. małopolskie, pow. chrzanowski – Małopolskie Muzeum Pożarnictwa im. Zbigniewa Gęsikowskiego, ul. Krzysztofa Korycińskiego 10.

  2. Augustów, woj. podlaskie – Muzeum Historii Kanału Augustowskiego – Oddział Muzeum Ziemi Augustowskiej, ul. 29-go Listopada 5A.

  3. Bęsia, woj. warmińsko-mazurskie, pow. olsztyński – Muzeum Młynarstwa Powietrznego.

  4. Białystok – Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, ul. Jana Kilińskiego 1.

  5. Białystok – Muzeum Motoryzacji i Techniki na Węglówce, ul. Węglowa 8.

  6. Bielsko-Biała, woj. śląskie – Muzeum Fiata 126p, ul. Karpacka 44.

  7. Bielsko-Biała, woj. śląskie – Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta, ul. Józefa Pankiewicza 1.

  8. Bielsko-Biała, woj. śląskie – Muzeum Motoryzacji, ul. Kazimierza Wielkiego 1.

  9. Bielsko-Biała, woj. śląskie – Stara Fabryka [d. Muzeum Techniki i Włókiennictwa] – Oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, ul. Żwirki i Wigury 8.

  10. Bolesławiec, woj. dolnośląskie – Muzeum Ceramiki, ul. Adama Mickiewicza 13.

  11. Bóbrka k/Krosna, woj. podkarpackie, pow. krośnieński, gm. Chorkówka – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.

  12. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Europejskie Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej – Dział Numizmatyki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Mennica 4.

  13. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”, ul. Gdańska 5.

  14. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki, ul. Królowej Jadwigi 14.

  15. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, ul. Nowogrodzka 3.

  16. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy:

    • Hala Pomp, ul. Gdańska 242,

    • Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 1.

  17. Chełm, woj. lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe, ul. Lubelska 55A.

  18. Chlewiska, woj. mazowieckie, pow. szydłowiecki – Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego w Chlewiskach – Oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie, ul. Szkolna 34.

  19. Chmielno, woj. pomorskie, pow. kartuski – Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, ul. Gryfa Pomorskiego 65.

  20. Chorzów, woj. śląskie – Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika na Górze Parkowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka.

  21. Ciechocinek, woj. kujawsko-pomorskie, pow. aleksandrowski – Muzeum Drogownictwa, ul. Żytnia 16.

  22. Cieszyn, woj. śląskie – Muzeum Drukarstwa, ul. Głęboka 50.

  23. Częstochowa, woj. śląskie – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – Oddział Muzeum Częstochowskiego, Park im. Stanisława Staszica.

  24. Częstochowa, woj. śląskie – Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, dworzec Częstochowa Stradom, ul. gen. Kazimierza Pułaskiego 100/120.

  25. Częstochowa, woj. śląskie – Muzeum Produkcji Zapałek, ul. Ogrodowa 68.

  26. Duszniki-Zdrój, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Papiernictwa, ul. Kłodzka 42.

  27. Ełk, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Zabytków Kolejowych Braci Sawczyńskich, ul. Wąski Tor 1.

  28. Frombork, woj. warmińsko-mazurskie, pow. braniewski – Muzeum Historii Medycyny – Szpital Św. Ducha, ul. Stara 6.

  29. Galowice, woj. dolnośląskie, pow. wrocławski, gm. Żórawina – Muzeum Powozów Galowice, ul. Leśna 5.

  30. Garki, woj. wielkopolskie, pow. ostrowski, gm. Odolanów – Muzeum Nafty i Gazu.

  31. Gdańsk – Muzeum Nauki Gdańskiej [d. Muzeum Zegarów Wieżowych] – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ul. Wielkie Młyny 10.

  32. Gdańsk – Żuraw i Skład Kolonialny – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ul. Szeroka 67/68.

  33. Gdańsk-Oliwa – Zabytkowa Kuźnia Wodna nad potokiem Oliwskim – Oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie, ul. Bytowska 1A.

  34. Gdynia, woj. pomorskie – Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, ul. Żwirowa 2c.

  35. Gierłoż, woj. warmińsko-mazurskie, pow. kętrzyński – Wilczy Szaniec – kwatera główna Adolfa Hitlera.

  36. Gliwice, woj. śląskie – Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów – Radiostacja Gliwicka – Oddział Muzeum w Gliwicach, ul. Tarnogórska 129.

  37. Gliwice, woj. śląskie – Muzeum Odlewnictwa Artystycznego – Oddział Muzeum w Gliwicach, ul. Bojkowska 37.

  38. Gliwice, woj. śląskie – Muzeum Techniki Sanitarnej na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków, ul. ul. Tomasza Edisona 16.

  39. Gołąb, woj. lubelskie, pow. puławski, gm. Puławy – Muzeum Nietypowych Rowerów, ul. Puławska 1.

  40. Górowo Iławeckie, woj. warmińsko-mazurskie, pow. bartoszycki – Muzeum Gazownictwa, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 20.

  41. Grębocin, woj. kujawsko-pomorskie, pow. toruński, gm. Lubicz – Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, ul. Szkolna 31.

  42. Grudziądz, woj. kujawsko-pomorskie – Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, ul. Alfonsa Hoffmanna 1/7.

  43. Hajnówka, woj. podlaskie – Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, ul. Lipowa 1.

  44. Jaracz, woj. wielkopolskie, pow. obornicki, gm. Rogoźno – Muzeum Młynarstwa w Jaraczu – Oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Jaracz 45.

  45. Jugowice, woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gm. Głuszyca – Podziemne Miasto – Kompleks „Włodarz”, Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym”, podziemna trasa turystyczna, ul. Górna 71.

  46. Kamienna Góra, woj. dolnośląskie – Muzeum Tkactwa, pl. Wolności 11.

  47. Karpacz, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego, ul. Karkonoska 5.

  48. Karpacz, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Muzeum Meteorologii na Śnieżce.

  49. Katowice – Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, pl. Sejmu Śląskiego 2.

  50. Katowice – Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia, ul. 11 Listopada 50.

  51. Katowice – Muzeum Nośników Danych, Kroll Ontrack, ul. Jana III Sobieskiego 11.

  52. Kielce – Muzeum Zabawek i Zabawy, pl. Wolności 2.

  53. Kletno, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Stronie Śląskie – Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu.

  54. Koło, woj. wielkopolskie – Muzeum Technik Ceramicznych, ul. Michała Kajki 44.

  55. Konstancin-Jeziorna, woj. mazowieckie, pow. piaseczyński – Muzeum Papiernictwa w Dawnej Królewskiej Fabryce Papieru w Konstancinie-Jeziornie, ul. Mirkowska 45.

  56. Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Radia, ul. Józefa Piłsudskiego 41.

  57. Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Wody, ul. Żwirowa 15.

  58. Kościerzyna, woj. pomorskie – Muzeum Akordeonu – Oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie, ul. Rynek 9.

  59. Kotuń, woj. mazowieckie, pow. siedlecki – Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach, ul. Wiejska 9.

  60. Kowary, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Muzeum „Sztolnie Kowary – Skarbiec Walonów”, ul. Podgórze 55.

  61. Kraków – Apteka Pod Orłem – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pl. Bohaterów Getta 18.

  62. Kraków – Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Floriańska 25.

  63. Kraków – Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, ul. Józefitów 16.

  64. Kraków – Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15.

  65. Kraków – Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39.

  66. Kraków – Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego 23.

  67. Kraśnik, woj. lubelskie – Muzeum Św. Floriana – Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych w Kraśniku, ul. Obwodowa 1.

  68. Krosno, woj. podkarpackie – Muzeum Rzemiosła, ul. Józefa Piłsudskiego 19.

  69. Krynica-Zdrój, woj. małopolskie, pow. nowosądecki – Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 2.

  70. Kudowa-Zdrój, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, ul. Zdrojowa 46B.

  71. Legnica, woj. dolnośląskie – Muzeum Miedzi w Legnicy, ul. Partyzantów 3.

    • Kaplica zamkowa św. św. Benedykta i Wawrzyńca – Filia Muzeum Miedzi w Legnicy, pl. Zamkowy 1.

  72. Libusza, woj. małopolskie, pow. gorlicki, gm. Biecz – Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii, Libusza 67.

  73. Lidzbark, warmińsko-mazurskie, pow. działdowski – Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa, ul. Nowy Rynek 14.

  74. Lubin, woj. dolnośląskie – Muzeum Ziemi Lubińskiej im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, Szyb „Bolesław”, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 188.

  75. Lublin – Muzeum Farmacji, ul. Grodzka 5a.

  76. Łańcut, woj. podkarpackie – Muzeum Gorzelnictwa, ul. Kolejowa 1.

  77. Łańcut, woj. podkarpackie – Muzeum Powozów – Stajnia i Powozownia, ul. Zamkowa 1.

  78. Łasin, woj. kujawsko-pomorskie, pow. grudziądzki – Muzeum Pożarnictwa Ziemi Pomorskiej, ul. Kościelna 14.

  79. Łaziska, woj. wielkopolskie, pow. wągrowiecki, gm. Wągrowiec – Muzeum Techniki Motoryzacyjnej OL-MOT RETRO, Łaziska 10B.

  80. Łaziska Górne, woj. śląskie, pow. mikołowski – Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki, ul. Wyzwolenia 30.

  81. Łódź – Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282.

  82. Łódź – Muzeum Kanału „Dętka” – Oddział Muzeum Miasta Łodzi, pl. Wolności.

  83. Łódź – Muzeum Papieru i Druku, Instytut Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, ul. Wólczańska 223.

  84. Maleniec, woj. świętokrzyskie, pow. konecki, gm. Ruda Maleniecka – Muzeum Techniki, Maleniec 54.

  85. Mielec, woj. podkarpackie – „Jadernówka” – Oddział Historii Fotografii Muzeum Regionalnego w Mielcu, ul. Augusta i Wiktora Jadernych 19.

  86. Mysłowice, woj. śląskie – Centralne Muzeum Pożarnictwa, ul. Stadionowa 7A.

  87. Nowa Ruda, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Górnictwa, ul. Obozowa 4.

  88. Nowa Słupia, woj. świętokrzyskie, pow. kielecki – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. prof. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi – Oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie, ul. Świętokrzyska 59.

  89. Nowy Tomyśl, woj. wielkopolskie – Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu – Oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, ul. Topolowa 10.

  90. Nurzec-Stacja, woj. podlaskie, pow. siemiatycki – Regionalne Muzeum Drogownictwa „Nurzec Stacja”.

  91. Olkusz, woj. małopolskie – Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, ul. Floriańska 5.

  92. Olkusz, woj. małopolskie – Muzeum Wikliny Władysława Wołkowskiego, Dworek Machnickich, ul. Szpitalna 32.

  93. Olsztyn – Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 38.

  94. Olszyny, woj. warmińsko-mazurskie, pow. szczycieński, gm. Szczytno – Mazurskie Muzeum Rolnicze, Olszyny 72.

  95. Opatówek, woj. wielkopolskie, pow. kaliski – Muzeum Historii Przemysłu, ul. Kościelna 1.

  96. Orzechówka, woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Bodzentyn – Muzeum Siekier Adolfa Kudlińskiego.

  97. Oseredek, woj. lubelskie, pow. tomaszowski, gm. Susiec – Muzeum Pożarnictwa w Oseredku, Oseredek 123.

  98. Ostrów Wielkopolski, woj. wielkopolskie – Muzeum Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, ul. Wrocławska 28.

  99. Otrębusy, woj. mazowieckie, pow. pruszkowski, gm. Brwinów – Muzeum Motoryzacji i Techniki, ul. Warszawska 21.

  100. Ozimek, woj. opolskie, pow. opolski – Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, ul. Hutnicza 1.

  101. Paczków, woj. opolskie, pow. nyski – Muzeum Gazownictwa, ul. Pocztowa 6.

  102. Pępowo, woj. pomorskie, pow. kartuski, gm. Żukowo – Muzeum Volkswagena, ul. Armii Krajowej 50.

  103. Pilaszków, woj. mazowieckie, pow. warszawski zach., gm. Ożarów Mazowiecki – Muzeum Pojazdów Konnych, ul. Nowowiejska 137.

  104. Posada Rybotycka, woj. podkarpackie, pow. przemyski, gm. Fredropol – Cerkiew obronna – Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

  105. Poznań – Muzeum Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego, ul. Sieroca 10.

  106. Poznań – Muzeum Farmacji, ul. Karola Marcinkowskiego 11.

  107. Poznań – Muzeum Instrumentów Muzycznych – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, ul. Stary Rynek 45.

  108. Poznań – Muzeum Motoryzacji, Pod Rondem Kaponiera.

  109. Poznań – Muzeum Zakładów Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego, ul. 28 Czerwca 1956 r. 219.

  110. Poznań – Zbiory Sprzętu Ratownictwa Kolejowego, ul. Kolejowa 23.

  111. Prudnik, woj. opolskie – Centrum Tradycji Tkackich – Oddział Muzeum Ziemi Prudnickiej, ul. Królowej Jadwigi 23.

  112. Pruszków, woj. mazowieckie – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy, pl. Jana Pawła II 2.

  113. Przemyśl – Muzeum Dzwonów i Fajek – Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Wieża Zegarowa, ul. Władycze 3.

  114. Przodkowo, woj. pomorskie, pow. kartuski – Muzeum Pożarnictwa przy OSP, ul. Kartuska 23.

  115. Pszczew, woj. lubuskie, pow. międzyrzecki – Muzeum „Dom Szewca” w Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Rynek 19.

  116. Pszczyna, woj. śląskie – Muzeum Prasy Śląskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, ul. Piastowska 26.

  117. Radzionków, woj. śląskie, pow. tarnogórski – Muzeum Chleba, ul. Zofii Nałkowskiej 5.

  118. Rakoniewice, woj. wielkopolskie, pow. grodziski – Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa – Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, ul. Kościelna 1.

  119. Rakszawa, woj. podkarpackie, pow. łańcucki – Prywatne Muzeum Pojazdów Militarnych i Zabytkowych, Rakszawa 118/3.

  120. Redecz Krukowy, woj. kujawsko-pomorskie, pow. włocławski, gm. Brześć Kujawski – Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, Redecz Krukowy 8A.

  121. Rozewie, woj. pomorskie, pow. pucki, gm. Władysławowo – Muzeum Latarnictwa Morskiego – Filia Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Latarnia morska im. Stefana Żeromskiego, ul. Leona Wzorka.

  122. Rzeszów – Muzeum Techniki i Militariów, ul. Jana Kochanowskiego 19.

  123. Sandomierz, woj. świętokrzyskie – Muzeum Literatury im. Jarosława Iwaszkiewicza, ul. Katedralna 5.

  124. Sielpia Wielka, woj. świętokrzyskie, pow. konecki, gm. Końskie – Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi – Oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie, Słoneczna 19.

  125. Sierpnica, woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gm. Głuszyca – Podziemne Miasto – Kompleks „Osówka”, podziemna trasa turystyczna, ul. Świerkowa 29d.

  126. Stara Kuźnica, woj. świętokrzyskie, pow. konecki, gm. Końskie – Kuźnia Mechaniczna – Oddział Muzeum Techniki NOT w Warszawie.

  127. Stara Wieś, woj. podkarpackie, pow. brzozowski, gm. Brzozów – Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi – Oddział Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie, Dom Strażaka, Stara Wieś 1.

  128. Supraśl, woj. podlaskie, pow. białostocki – Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa im. Fiola i Fiodorowa w Supraślu, ul. Klasztorna 1.

  129. Szczecin – Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, ul. Rybacka 1.

  130. Szczytna, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Wzorcownia Kryształów, ul. Leśna 1.

  131. Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej, ul. Jeleniogórska 2.

  132. Szyba, woj. lubuskie, pow. nowosolski – Muzeum Instrumentów Muzycznych.

  133. Szydłowiec, woj. mazowieckie – Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, ul. gen. Józefa Sowińskiego 2.

  134. Szymbark, woj. pomorskie, pow. kartuski, gm. Stężyca – Muzeum Ciesielnictwa w Centrum Edukacji i Promocji Regionu, ul. Szymbarskich Zakładników 12.

  135. Świątniki Górne, woj. małopolskie, pow. krakowski – Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły, ul. Kazimierza Bruchnalskiego 35.

  136. Świecie, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Pożarnictwa Ziemi Świeckiej, ul. Adama Mickiewicza 10.

  137. Tarnobrzeg, woj. podkarpackie – Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, ul. prof. Stanisława Pawłowskiego 14.

  138. Tarnów, woj. małopolskie – Muzeum Zakładów Azotowych, ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 8.

  139. Tczew, woj. pomorskie – Centrum Konserwacji Wraków Statków – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ul. Ignacego Jana Paderewskiego 24.

  140. Toruń – Muzeum Inżynierii Komunalnej Torunia, ul. Św. Józefa 37/49.

  141. Toruń – Muzeum Motoryzacji, Zespół Szkół Samochodowych, ul. Grunwaldzka 25b.

  142. Toruń – Muzeum Uniwersyteckie, pl. Mariana Rapackiego 1.

  143. Tychy, woj. śląskie – Muzeum Maszyn Biurowych „Typewriter”, ul. Wojska Polskiego 18.

  144. Tychy, woj. śląskie – Tyskie Muzeum Piwowarstwa, Tyskie Browary Książęce, ul. Mikołowska 5 (wejście od ul. Katowickiej).

  145. Ustka, woj. pomorskie, pow. słupski – Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa, ul. Marynarki Polskiej 49.

  146. Walim, woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski – Muzeum Sztolni Walimskich, podziemna trasa turystyczna, ul. 3 Maja 26.

  147. Warszawa – Fotoplastikon Warszawski – Oddział Muzeum Powstania Warszawskiego [d. Muzeum Tomasz Chudy], al. Jerozolimskie 51.

  148. Warszawa – Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego, ul. Wąski Dunaj 10.

  149. Warszawa – Muzeum Drukarstwa, Oddział Muzeum Warszawy, ul. Ząbkowska 23/25.

  150. Warszawa – Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej, Oddział Muzeum Warszawy, ul. Piwna 31/33.

  151. Warszawa – Muzeum Gazownictwa, ul. Marcina Kasprzaka 25.

  152. Warszawa – Muzeum Instytutu Radowego Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, ul. Wawelska 15.

  153. Warszawa – Muzeum Kowalstwa Eleonory i Zdzisława Gałeckich, ul. Przy Grobli 84.

  154. Warszawa – Muzeum Liczników, ul. Nieświeska 51.

  155. Warszawa – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20.

  156. Warszawa – Muzeum Miar – Historyczne Zbiory Metrologiczne Głównego Urzędu Miar, ul. Elektoralna 2.

  157. Warszawa – Muzeum Pożarnictwa, ul. Chłodna 3.

  158. Warszawa – Muzeum Przemysłu – Oddział Muzeum Techniki NOT w Warszawie, ul. Żelazna 51/53.

  159. Warszawa – Gabinet Numizmatyczny Mennicy Państwowej S.A., ul. Waliców 11.

  160. Warszawa – Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych, ul. Piekarska 20.

  161. Warszawa – Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1.

  162. Warszawa – Muzeum Tyflologiczne Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych im. dr Włodzimierza Dolańskiego, ul. Konwiktorska 7.

  163. Warszawa – Muzeum Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, ul. Koszykowa 81.

  164. Węgorzewo, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Tradycji Kolejowej, ul. Stefana Jaracza 4.

  165. Wojciechów, woj. lubelskie, pow. lubelski – Muzeum Kowalstwa.

  166. Zabrze, woj. śląskie – Muzeum Górnictwa Węglowego, ul. 3 Maja 19.

  167. Zabrze, woj. śląskie – Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”, ul. 3-Maja 93.

  168. Ziębice, woj. dolnośląskie, pow. ząbkowicki – Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, Ratusz, Rynek 44.

  169. Złotoryja, woj. dolnośląskie – Muzeum Złota, ul. Zaułek 2.

  170. Złoty Stok, woj. dolnośląskie, pow. ząbkowicki – Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, ul. Złota 7.

  171. Żyrardów, woj. mazowieckie – Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda, ul. Karola Dittricha 18.

  172. Żywiec, woj. śląskie – Muzeum Browaru Żywiec, ul. Browarna 88.

IX. Muzea wojskowe

  1. Augustów, woj. podlaskie – Muzeum 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, al. kard. Stefana Wyszyńskiego 2A.

  2. Białystok – Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 7.

  3. Bielany-Wąsy, woj. mazowieckie, pow. sokołowski, gm. Bielany – Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej, Bielany Wąsy 14.

  4. Bielsko-Biała, woj. śląskie – Prywatne Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Bier w Bielsku-Białej, ul. Pasterska 18.

  5. Biszcza, woj. lubelskie, pow. biłgorajski – Muzeum Gminne w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji, Biszcza 50.

  6. Borkowo, woj. pomorskie, pow. kartuski, gm. Żukowo – Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych, ul. Kartuska 65.

  7. Boryszyn, woj. lubuskie, pow. świebodziński, gm. Lubrza – Podziemna Trasa Turystyczna MRU „Pętla Boruszyńska” (Międzyrzecki Rejon Umocniony).

  8. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Wojsk Lądowych, ul. Czerkaska 2.

  9. Chotomów, woj. mazowieckie, pow. legionowski, gm. Jabłonna – Chotomowskie Muzeum Techniki Wojskowej w Chotomowie, ul. Baśniowa 1.

  10. Cieszyn, woj. śląskie – Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, ul. Frysztacka 2.

  11. Dąbrówka, woj. pomorskie, pow. wejherowski, gm. Luzino – Muzeum Techniki Wojskowej „GRYF”, ul. ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego 2.

  12. Dęblin, woj. lubelskie, pow. rycki – Muzeum Sił Powietrznych, ul. ul. Lotników Polskich 1.

  13. Drzonów, woj. lubuskie, pow. zielonogórski, gm. Świdnica – Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie, Drzonów 54.

  14. Gdańsk – Twierdza Wisłoujście – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ul. Stara Twierdza 1.

  15. Gdynia, woj. pomorskie – Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B.

  16. Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Twierdzy Boyen, ul. Turystyczna 1.

  17. Gniezno, woj. wielkopolskie – Muzeum Techniki i Machin Wojennych, ul. Spichrzowa 4A.

  18. Gozdowice, woj. zachodniopomorskie, pow. gryfiński, gm. Mieszkowice – Muzeum Wojsk Inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego – Oddział Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach, Gozdowie 12.

  19. Hel, woj. pomorskie, pow. pucki – Muzeum Obrony Wybrzeża, ul. Helska 16.

  20. Jelenia Góra, woj. dolnośląskie – Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego – Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, ul. Sudecka 83.

  21. Józefów, woj. mazowieckie, pow. otwocki – Muzeum 2 Korpusu Polskiego, ul. Kasztanowa 6.

  22. Kiermusy, woj. podlaskie, pow. białostocki, gm. Tykocin, wieś Nieciece – Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hofmanna, Kiermusy 12.

  23. Kłodzko, woj. dolnośląskie – Twierdza, ul. Grodzisko 1.

  24. Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie – Dzieje Oręża Polskiego – Oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, ul. ppor. Emilii Gierczak 5.

  25. Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie – Kołobrzeski Skansen Morski – Oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Port Rybacki, ul. Bałtycka 31.

  26. Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, ul. Armii Krajowej 13.

  27. Kostrzyn nad Odrą, woj. lubuskie, pow. gorzowski – Muzeum Twierdzy Kostrzyn, ul. Chyżańska 48.

  28. Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Broni Dawnej i Nowej Towarzystwa Strzeleckiego, ul. Zwycięstwa 46/4D.

  29. Kraków – Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, ul. Wita Stwosza 12.

  30. Kraków – Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie, os. Górali 23.

  31. Kraków – Muzeum Spraw Wojskowych, ul. Józefa i Floriana Sawiczewskich 46.

  32. Kraśnik, woj. lubelskie – Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego – Oddział Muzeum Regionalnego, ul. Józefa Piłsudskiego 7 oraz ul. Klasztorna 3.

  33. Krosno, woj. podkarpackie – Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, ul. Feliksa Czajkowskiego 92.

  34. Kwidzyn, woj. pomorskie – Muzeum Broni i Sprzętu Wojskowego KSSK GWARD, ul. Miłosna 18.

  35. Legnickie Pole, woj. dolnośląskie, pow. legnicki – Muzeum Bitwy w Legnickim Polu – Oddział Muzeum Miedzi w Legnicy, pl. Henryka Pobożnego 3.

  36. Lipce Reymontowskie, woj. łódzkie, pow. skierniewicki – Muzeum Czynu Zbrojnego, ul. Władysława Stanisława Reymonta 22.

  37. Ludwikowice Kłodzkie, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Nowa Ruda – Muzeum Techniki Militarnej Riese-Mölke, ul. Fabryczna 37D.

  38. Łódź – Muzeum Techniki Wojskowej i Tradycji Jednostki Strzeleckiej 4008 Łódź, ul. Źródłowa 52.

  39. Mińsk Mazowiecki, woj. mazowieckie – Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich – Oddział Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. gen. Kazimierza Sosnkowskiego 4.

  40. Mirosławiec, woj. zachodniopomorskie, pow. wałecki – Muzeum Walk o Wał Pomorski, ul. Parkowa 1.

  41. Mrągowo, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Sprzętu Wojskowego, ul. Przemysłowa 11C.

  42. Nowy Dwór Mazowiecki, woj. mazowieckie – Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, ul. Baśki Murmańskiej 164.

  43. Orzysz, woj. warmińsko-mazurskie, pow. piski – Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, ul. Giżycka 9.

  44. Osowiec-Twierdza, woj. podlaskie, pow. moniecki, gm. Goniądz – Muzeum Twierdzy Osowiec, Osowiec-Twierdza 8.

  45. Ostrów Wielkopolski, woj. wielkopolskie – Muzeum Garnizonu Ostrowskiego, Nowe Koszary.

  46. Parcz, woj. warmińsko-mazurskie, pow. kętrzyński, gm. Kętrzyn – Mazurskie Muzeum Militariów, Parcz 7/1.

  47. Pniewo, woj. lubuskie, pow. międzyrzecki, gm. Międzyrzecz – Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, Pniewo 1.

  48. Poznań – Muzeum Armii Poznań – Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Park Cytadela – Mała Śluza, al. Armii Poznań.

  49. Poznań – Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, ul. Wojska Polskiego 86/90.

  50. Poznań – Muzeum Uzbrojenia – Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości,, Park Cytadela, al. Armii Poznań.

  51. Poznań – Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, ul. Stary Rynek 9.

  52. Przemyśl – Muzeum Twierdzy Przemyśl, ul. Katedralna 6.

  53. Pszczyna, woj. śląskie – Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, ul. Katowicka 1.

  54. Puck, woj. pomorskie – Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego, ul. 10 Lutego 36.

  55. Rzgów, woj. łódzkie, pow. łódzki wschodni – Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej, ul. Polna 3.

  56. Skarżysko-Kamienna, woj. świętokrzyskie – Muzeum im. Orła Białego, ul. Słoneczna 90.

  57. Skwierzyna, woj. lubuskie, pow. międzyrzecki – Muzeum Militariów Atena, ul. Rzeźnicka 1.

  58. Srebrna Góra, woj. dolnośląskie, pow. ząbkowicki, gm. Stoszowice – Muzeum Ciężkiej Broni Palnej w Twierdzy Srebrnogórskiej, Forteczny Park Kulturowy, ul. Letnia 10.

  59. Stare Łysogórski, woj. zachodniopomorskie, pow. gryfiński, gm. Mieszkowice – Muzeum 1. Armii Wojska Polskiego – Oddział Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach, Stare Łysogórki 12.

  60. Studzianki Pancerne, woj. mazowieckie, pow. kozienicki, gm. Głowaczów – Muzeum Oręża Polskiego im. 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, Studzianki Pancerne 14.

  61. Suwałki, woj. podlaskie – Muzeum Historii Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny, ul. Wojska Polskiego 40.

  62. Szczawa, woj. małopolskie, pow. limanowski, gm. Kamienica – Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej – Filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

  63. Szczecinek, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza, ul. Tadeusza Kościuszki 93.

  64. Środa Wielkopolska, woj. wielkopolskie – Muzeum Techniki Wojskowej przy Stowarzyszeniu Miłośników Sprzętu Pancernego „SKOT”, ul. Karola Marcinkowskiego 17.

  65. Świnoujście, woj. zachodniopomorskie – Fort Gerharda Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, ul. Bunkrowa 2.

    • Podziemne Miasto na Wyspie Wolin – Bateria Vineta – Oddział Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

  66. Świnoujście, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Historii Twierdzy Świnoujście, Zachodni Fort Artyleryjski, ul. Jachtowa 1.

  67. Toruń – Muzeum Artylerii przy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema, ul. Jana III Sobieskiego 36.

  68. Toruń – Twierdza Toruń – Muzeum Historii i Wojskowości, ul. Winna 19.

  69. Warszawa – Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej – Oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ul. Powsińska 13.

  70. Warszawa – Muzeum Techniki Wojskowej „ARMA”, ul. Karczunkowska 26.

  71. Warszawa – Muzeum Wojska Polskiego, al. Jerozolimskie 3.

  72. Wilimowo, woj. warmińsko-mazurskie, pow. olsztyński, gm. Jonkowo – Muzeum Techniki Wojskowej im. Bogdana Wojciecha Kozłowskiego, Wilimowo 10A.

  73. Wisła, woj. śląskie, pow. cieszyński – Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych im. ppłk. Adolfa Pilcha cichociemnego spadochroniarza AK, ul. Przylesie 1A.

  74. Witnica – Muzeum Chwały Oręża Polskiego, ul. gen. Władysława Sikorskiego 35.

  75. Witoszów Dolny, woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gm. Świdnica – Muzeum Broni i Militariów, Witoszów Dolny 7.

  76. Wola Gułowska, woj. lubelskie, pow. łukowski, gm. Adamów – Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, Wola Gułowska 68.

  77. Wrocław – Muzeum Militariów – Arsenał – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, ul. Antoniego Cieszyńskiego 9.

  78. Wrocław – Muzeum Twierdza BTR-40, ul. Kominiarska 32.

  79. Zabrze, woj. śląskie – Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego, ul. Wojciecha Kossaka 31A/2.

  80. Zamość, woj. lubelskie – Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał – Oddział Muzeum Zamojskiego w Zamościu, ul. Zamkowa 2.

  81. Żywiec, woj. śląskie – Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny, al. Wolności 4.

X. Muzea sakralne i misyjne

A. Muzea Archidiecezjalne:

  1. Białystok – Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, ul. Warszawska 48.

  2. Częstochowa, woj. śląskie – Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, ul. Św. Barbary 41.

  3. Gdańsk – Muzeum Archidiecezjalne, ul. Bpa Edmunda Nowickiego 1.

  4. Gniezno, woj. wielkopolskie – Muzeum Archidiecezjalne, Wzgórze Lecha, ul. Kolegiaty 2.

  5. Katowice – Muzeum Archidiecezjalne, ul. Henryka Jordana 39.

  6. Kraków – Muzeum Archidiecezjalne Kard. Karola Wojtyły, ul. Kanonicza 19/21.

  7. Lublin – Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, Wieża Trynitarska, ul. Królewska 10.

  8. Łódź – Muzeum Archidiecezjalne, ul. ks. Ignacego Skorupki 3.

  9. Poznań – Muzeum Archidiecezjalne, ul. Jana Lubrańskiego 1.

  10. Przemyśl – Muzeum Archidiecezjalne im. Józefa Sebastiana Pelczara, pl. Tadeusza Czackiego 2.

  11. Szczecin – Muzeum Archidiecezjalne, ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 19.

  12. Warszawa – Muzeum Archidiecezjalne, ul. Solec 61.

  13. Wrocław – Muzeum Archidiecezjalne, pl. Katedralny 16.

B. Muzea diecezjalne:

  1. Drohiczyn, woj. podlaskie, pow. siemiatycki – Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4.

  2. Elbląg, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Diecezji Elbląskiej, ul. Mostowa 14-16.

  3. Jabłeczna, woj. lubelskie, pow. bialski, gm. Sławatycze – Muzeum Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, klasztor i cerkiew św. Onufrego.

  4. Kielce – Muzeum Diecezjalne, ul. Jana Pawła II 3.

  5. Łomża, woj. podlaskie – Muzeum Diecezjalne, ul. Giełczyńska 20A.

  6. Łowicz, woj. łódzkie – Muzeum Diecezjalne, ul. Stary Rynek 20.

  7. Opole – Muzeum Diecezjalne, ul. Bolesława Kard. Kominka 1a.

  8. Pelplin, woj. pomorskie, pow. tczewski – Muzeum Diecezjalne im. Bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, ul. Ks. Biskupa Dominika 11.

  9. Płock, woj. mazowieckie – Muzeum Diecezjalne, ul. Tumska 3A.

  10. Rzeszów – Muzeum Diecezjalne, ul. Zamkowa 4.

  11. Sandomierz, woj. świętokrzyskie – Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej, ul. Jana Długosza 9.

  12. Siedlce, woj. mazowieckie – Muzeum Diecezjalne, ul. Bp Ignacego Świrskiego 56.

  13. Tarnów, woj. małopolskie – Muzeum Diecezjalne, pl. Katedralny 6.

  14. Toruń – Muzeum Diecezjalne, ul. Żeglarska 7

  15. Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Diecezjalne, pl. Mikołaja Kopernika 3.

  16. Zamość, woj. lubelskie – Muzeum Diecezjalne, ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1.

C. Inne muzea sakralne:

  1. Bardo, woj. dolnośląskie, pow. ząbkowicki – Muzeum Sztuki Sakralnej, pl. Wolności 5.

  2. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Misyjne przy Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Ducha Świętego, al. Jana Pawła II 117.

  3. Chludowo, woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Suchy Las – Muzeum Misyjne Księży Werbistów, Dom Misyjny św. Kazimierza, ul. Kościelna 15.

  4. Czerwińsk n/Wisłą, woj. mazowieckie, pow. płoński – Salezjańskie Muzeum Misyjne, ul. Klasztorna 23.

  5. Częstochowa, woj. śląskie – Jasnogórskie Muzeum Skarbu Narodowego, ul. Ojca Augustyna Kordeckiego 2.

  6. Jeżowe, woj. podkarpackie, pow. niżański – Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego, Jeżowe 238.

  7. Katowice – Muzeum Misyjne oo. Franciszkanów, Klasztor Zakonu Braci Mniejszych, ul. Panewnicka 76.

  8. Kodeń, woj. lubelskie, pow. bialski – Muzeum Misyjno-Ornitologiczne, Rynek 1.

  9. Kraczewice Prywatne, woj. lubelskie, pow. opolski, gm. Poniatowa – Muzeum Parafialne przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kraczewice Prywatne 75.

  10. Kraków – Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II, Wawel 2.

  11. Kraków – Muzeum Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, ul. Stradom 4.

  12. Kraków – Muzeum oo. Karmelitów na Piasku, ul. Karmelicka 19.

  13. Krasnobród, woj. lubelskie, pow. zamojski – Muzeum Sakralne przy Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Tomaszowska 16.

  14. Krosno, woj. podkarpackie – Muzeum Misyjne Sióstr Klawerianek, ul. Ignacego Łukasiewicza 62.

  15. Laskowice, woj. kujawsko-pomorskie, pow. świecki, gm. Jeżewo – Muzeum Misyjne Księży Werbistów, Dom Misyjny Św. Arnolda Janssena, ul. Długa 44.

  16. Leżajsk, woj. podkarpackie – Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów, pl. Mariacki 8.

  17. Łódź – Muzeum Kultur i Tradycji Wyznaniowych – Oddział Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.

  18. Markowice, woj. kujawsko-pomorskie, pow. mogileński, gm. Strzelno – Muzeum Markowieckiego Sanktuarium, Markowice 5.

  19. Mikołajki, woj. warmińsko-mazurskie, pow. mrągowski – Muzeum Reformacji Polskiej, pl. Kościelny 4.

  20. Obra, woj. wielkopolskie, pow. wolsztyński, gm. Wolsztyn – Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, ul. Szkolna 12.

  21. Piekary Śląskie, woj. śląskie – Muzeum Sanktuaryjne, ul. ks. Jana Ficka 7A.

  22. Pieniężno, woj. warmińsko-mazurskie, pow. braniewski – Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów, Kolonia 19.

  23. Polanica-Zdrój, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Misyjno-Etnograficzne oo. Sercanów, ul. Władysława Stanisława Reymonta 1.

  24. Stara Wieś, woj. podkarpackie, pow. brzozowski, gm. Brzozów – Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej, Sanktuarium MB Starowiejskiej, Stara Wieś 778.

  25. Supraśl, woj. podlaskie, pow. białostocki – Muzeum Ikon w Supraślu – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ul. Klasztorna 1.

  26. Święty Krzyż, woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Nowa Słupia – Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

  27. Trzebnica, woj. dolnośląskie – Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej, ul. Jana Pawła II 3.

  28. Tuchów, woj. małopolskie, pow. tarnowski – Muzeum Misyjne Redemptorystów, ul. Wysoka 1.

  29. Warszawa – Muzeum Ikon, Oddział Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ul. Lelechowska 5.

  30. Warszawa – Muzeum Misyjne, Salezjański Ośrodek Misyjny, ul. Korowodu 20.

  31. Wąchock, woj. świętokrzyskie, pow. starachowicki – Muzeum oo. Cystersów, ul. Kościelna 14.

  32. Wojnowo, woj. warmińsko-mazurskie, pow. piski, gm. Ruciane-Nida – Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców w d. monasterze Zbawiciela i Trójcy Świętej w Wojnowie, Wojnowo 76.

  33. Zakroczym, woj. mazowieckie, pow. nowodworski – Muzeum Warszawskiej Prowincji Kapucynów, ul. Ojca Honorata Koźmińskiego 36.

  34. Zamość, woj. lubelskie – Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej przy Parafii katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła [d. Muzeum Sakralne Kolegiaty, Fundacji Rodziny Zamoyskich], ul. Kolegiacka 1A.

  35. Zduńska Wola, woj. łódzkie – Muzeum Zgromadzenia Księży Orionistów w Polsce, ul. Łaska 88.

  36. Żnin, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Sztuki Sakralnej Sufragania przy Parafii św. Floriana, ul. 700-lecia 24.

  37. Żukowo, woj. pomorskie, pow. kartuski – Muzeum Parafialne przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. 3 Maja 4.

XI. Skanseny

A. Skanseny etnograficzne:

  1. Białowieża, woj. podlaskie, pow. hajnowski – Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, ul. Zastawa 66B.

  2. Bielsk Podlaski, woj. podlaskie – Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, ul. Sosnowa 56.

  3. Bogdaniec, woj. lubuskie, pow. gorzowski – Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Zagrodzie Młyńskiej – Oddział Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Leśna 37.

  4. Brusy-Jaglie, woj. pomorskie, pow. chojnicki – Muzeum „Chata Kaszubska”.

  5. Chorzów, woj. śląskie – Górnośląski Park Etnograficzny w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka, ul. Parkowa 1.

  6. Ciechanowiec, woj. podlaskie, pow. wysokomazowiecki – Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, ul. Pałacowa 5.

  7. Czarna Góra, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum Kultury Ludowej Spisza – Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze – Oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Za Górą 86.

  8. Dziekanowice, woj. wielkopolskie, pow. gnieźnieński, gm. Łubowo – Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach – Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Dziekanowice 23.

  9. Granica, woj. mazowieckie, pow. warszawski zachodni, gm. Kampinos – Skansen Budownictwa Puszczańskiego (Puszcza Kampinoska).

  10. Guciów, woj. lubelskie, pow. zamojski, gm. Zwierzyniec – Muzeum Przyrodniczo-Etnograficzne „Zagroda Guciów” Anny i Stanisława Jachymków, Guciów 19.

  11. Hola, woj. lubelskie, pow. włodawski, gm. Stary Brus – Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Polesia.

  12. Jurgów, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum Kultury Ludowej Spisza – Zagroda Sołtysów w Jurgowie – Oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Jurgów 215.

  13. Jurowce, woj. podlaskie, pow. białostocki, gm. Wasilków – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej [d. Białostockie Muzeum Wsi – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku], ul. Leśna 7.

  14. Kadzidło, woj. mazowieckie, pow. ostrołęcki – Zagroda Kurpiowska w Kadzidle – Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, ul. Trasa Mazurska 1B.

  15. Kielce – Muzeum Wsi Kieleckiej, Dworek Laszczyków, ul. Jana Pawła II 6.

  16. Kluki, woj. pomorskie, pow. słupski, gm. Smołdzino – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Kluki 27.

  17. Kłóbka, woj. kujawsko-pomorskie, pow. włocławski – Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny – Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

  18. Kolbuszowa, woj. podkarpackie – Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, ul. Wolska 36.

  19. Konin, woj. wielkopolskie – Skansen Etnograficzny w Gosławicach – Oddział Muzeum Okręgowego, ul. Muzealna 6.

  20. Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Skansen Kultury Jamneńskiej, ul. Młyńska 37.

  21. Krasnobród, woj. lubelskie, pow. zamojski – Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, ul. Tomaszowska 16.

  22. Laskowa, woj. małopolskie, pow. limanowski – Skansen Budownictwa Ludowego.

  23. Lelis, woj. mazowieckie, pow. ostrołęcki – Ośrodek Etnograficzny Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów.

  24. Lipusz, woj. pomorskie, pow. kościerski – Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego, ul. Józefa Wybickiego 1.

  25. Lublin – Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96.

  26. Łosie, woj. małopolskie, pow. gorlicki, gm. Ropa – Zagroda Maziarska w Łosiu – Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Łosie 34.

    • cerkiew greckokatolicka pw. świętych Kosmy I Damiana w Bartnem – filia Zagrody Maziarskiej w Łosiu.

  27. Markowa, woj. podkarpackie, pow. łańcucki – Muzeum Wsi Rzeszowskiej, Towarzystwo Przyjaciół Markowej.

  28. Maurzyce, woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Zduny – Skansen Wsi Łowickiej – Oddział Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7.

  29. Nadole, woj. pomorskie, pow. wejherowski, gm. Gniewino – Zagroda Gburska i Rybacka – Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, ul. Bałtycka 2.

  30. Nowa Sucha, woj. mazowieckie, pow. węgrowski – Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego.

  31. Nowoberezowo, woj. podlaskie, pow. hajnowski, gm. Hajnówka – Skansen Kultury Lokalnej „Baćkouśćyna”.

  32. Nowogród, woj. podlaskie, pow. łomżyński – Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – Oddział Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, ul. Zamkowa 25.

  33. Nowy Sącz, woj. małopolskie – Sądecki Park Etnograficzny – Oddział Muzeum Okręgowego, ul. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego 83B.

    • Miasteczko Galicyjskie – Filia Sądeckiego Parku Etnograficznego, ul. Lwowska 226.

  34. Ochla, woj. lubuskie, pow. zielonogórski, gm. Zielona Góra – Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, ul. Muzealna 5 (d. Zielonogórski Park Etnograficzny).

  35. Odrzykoń, woj. podkarpackie, pow. krośnieński – Muzeum Wsi.

  36. Olchowiec, woj. podkarpackie, pow. krośnieński, gm. Dukla – Muzeum Kultury Łemkowskiej, Olchowiec 23.

  37. Olsztynek, woj.. warmińsko-mazurskie, pow. olsztyński – Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny, ul. Sportowa 21.

  38. Opole – Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174.

  39. Osiek n/Notecią, woj. wielkopolskie, pow. pilski, gm. Wyrzysk – Muzeum Kultury Ludowej – Oddział Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, ul. Dworcowa 13.

  40. Przedbórz, woj. łódzkie, pow. radomszczański – Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej, ul. Kielecka 9.

  41. Przedecz, woj. wielkopolskie, pow. kolski – Muzeum Regionalne, ul. Zamkowa 16.

  42. Pszczyna, woj. śląskie – Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Park Dworcowy, al. Parkowa.

  43. Puńsk, woj. podlaskie, pow. sejneński – Skansen Litewskie Centrum Kultury Ludowej, ul. Szkolna 67.

  44. Radom – Muzeum Wsi Radomskiej, ul. Szydłowiecka 30.

  45. Sanok, woj. podkarpackie – Muzeum Budownictwa Ludowego, ul. Aleksandra Rybickiego 3.

  46. Sądry, woj. warmińsko-mazurskie, pow. mrągowski – „Mazurska Chata” – prywatny skansen przy Pensjonacie „Christel”.

  47. Sidzina, woj. małopolskie, pow. suski, gm. Bystra-Sidzina – Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej [d. Oddział Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej], Binkówka.

  48. Sieradz, woj. łódzkie – Sieradzki Park Etnograficzny – Oddział Muzeum Okręgowego w Sieradzu, ul. Grodzka 1.

  49. Sierpc, woj. mazowieckie – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. Gabriela Narutowicza 64.

  50. Sominy, woj. pomorskie, pow. bytowski – Skansen Kaszubski.

  51. Sromów, woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Kocierzew Południowy – Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich, Sromów 11.

  52. Swołowo, woj. pomorskie, pow. słupski, gm. Słupsk – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Swołowo 8.

  53. Szymbark, woj. małopolskie, pow. gorlicki, gm. Gorlice – Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku – Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach [d. Ośrodek Budownictwa Ludowego w Szymbarku – Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu].

  54. Ślemień, woj. śląskie, pow. żywiecki – Żywiecki Park Etnograficzny, ul. Łączna 2A.

  55. Tokarnia, woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Chęciny – Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny, Tokarnia 303.

  56. Toruń – Park Etnograficzny w Kaszczorku – Oddział Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, ul. Turystyczna 130.

  57. Wambierzyce, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Radków – Skansen – Muzeum Dawnych Sprzętów Gospodarstwa Domowego, ul. Wiejska 52.

  58. Wdzydze Kiszewskie, woj. pomorskie, pow. kościerski, gm. Kościerzyna – Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich.

  59. Węgorzewo, woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Kultury Ludowej, ul. Portowa 1.

  60. Wolsztyn, woj. wielkopolskie – Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski – Dział Muzeum Regionalnego, ul. Bohaterów Bielnika 26.

  61. Wygiełzów, woj. małopolskie, pow. chrzanowski, gm. Babice – Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec, ul. Podzamcze 2.

  62. Zalipie, woj. małopolskie, pow. dąbrowski – Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu – Filia Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Zalipie 135.

  63. Zawoja, woj. małopolskie, pow. suski – Muzeum im. Józefa Żaka, Markowe Rówienki.

  64. Zubrzyca Górna, woj. małopolskie, pow. nowotarski, gm. Jabłonka – Orawski Park Etnograficzny, Zubrzyca Górna 388.

  65. Zyndranowa, woj. podkarpackie, pow. krośnieński, gm. Dukla – Skansen Kultury Łemkowskiej.

B. Skanseny techniki:

  1. Bielsko-Biała, woj. śląskie – Dom Tkacza – Oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, ul. Jana III Sobieskiego 51.

  2. Bliżyn, woj. świętokrzyskie, pow. skarżyski – Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”, ul. Zafabryczna 35

  3. Chabówka, woj. małopolskie, pow. nowotarski, gm. Rabka – Skansen taboru i urządzeń kolejowych.

  4. Gryfice, woj. zachodniopomorskie – Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie [d. Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych – Oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie], ul. Błonie 2.

  5. Jaworzyna Śląska, woj. dolnośląskie, pow. świdnicki – Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, ul. Towarowa 2.

  6. Kościerzyna, woj. pomorskie – Muzeum Kolejnictwa – Oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie, ul. Towarowa 7

  7. Łódź – Muzeum Fabryki, ul. Jana Karskiego 5.

  8. Majdan, woj. podkarpackie, pow. leski, gm. Cisna – Skansen Kolejki Wąskotorowej.

  9. Podmokle Małe, woj. lubuskie, pow. zielonogórski, gm. Babimost – Gminny Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

  10. Pyskowice, woj. śląskie, pow. gliwicki – Skansen Kolejowy Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów.

  11. Redecz Krukowy, woj. kujawsko-pomorskie, pow. włocławski, gm. Brześć Kujawski – Kujawskie Muzeum Kolei, Redecz Krukowy 8A.

  12. Rogów, woj. łódzkie, pow. brzeziński – Skansen Kolejki Wąskotorowej.

  13. Sochaczew, woj. mazowieckie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – Oddział Stacji Muzeum w Warszawie, ul. Towarowa 7.

  14. Szczecin – Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki, ul. Niemierzyńska 18A.

  15. Szczucin, woj. małopolskie, pow. dąbrowski – Muzeum Drogownictwa – Zespół Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ul. 1 Maja 39.

  16. Tarnowskie Góry, woj. śląskie – Kopalnia zabytkowa i Sztolnia Czarnego Pstrąga, ul. Jana Śniadeckiego 1.

  17. Tarnowskie Góry, woj. śląskie – Zabytkowa Kopalnia Srebra, Muzeum Górnictwa, Skansen Maszyn Parowych, ul. Szczęść Boże 81.

  18. Wałbrzych, woj. dolnośląskie – Muzeum Przemysłu i Techniki, ul. Piotra Wysockiego 28.

  19. Warszawa – Stacja Muzeum [d. Muzeum Kolejnictwa], ul. Towarowa 3.

  20. Wenecja, woj. kujawsko-pomorskie, pow. żniński, gm. Żnin – Muzeum Kolei Wąskotorowej – Oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

  21. Wieliczka, woj. małopolskie – Muzeum Żup Krakowskich, Zamek Żupny, ul. Zamkowa 8.

  22. Wolsztyn, woj. wielkopolskie – Parowozownia, ul. Fabryczna 1.

  23. Wrocław – Dolnośląskie Społeczne Muzeum Kolejnictwa Przy Klubie Sympatyków Kolei we Wrocławiu, ul. Paczkowska 26.

  24. Zabrze, woj. śląskie – Skansen Górniczy „Królowa Luiza” – Oddział Muzeum Górnictwa Węglowego, ul. Wolności 410.

  25. Zamość, woj. lubelskie – Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej Okręgu Lubelskiego – ul. Rynek Wielki 6.

  26. Zduńska Wola, woj. łódzkie – Skansen Taboru Kolejowego, ul. Kolejowa 6.

  27. Żywiec, woj. śląskie – Muzyczna Izba Regionalna Jacentego Ignatowicza, ul. Moszczanicka 16/5.

C. Inne skanseny:

  1. Biłgoraj, woj. lubelskie – Skansen „Zagroda Sitarska” – Oddział Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, ul. Nadstawna 32.

  2. Gierłoż, woj. warmińsko-mazurskie, pow. kętrzyński – Park Miniatur Warmii i Mazur.

  3. Jelenia Góra, woj. dolnośląskie – Skansen Uli Tradycyjnych i Figuralnych, ul. Wojska Polskiego 25.

  4. Jodłów, woj. lubuskie, pow. nowosolski, gm. Nowa Sól – Leśny Skansen Pszczelarstwa, Jodłów 17.

  5. Kamianna, woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gm. Łabowa – Muzeum Pszczelarstwa – Dom Pszczelarza Polskiego Związku Pszczelarskiego.

  6. Kobyłka, woj. mazowieckie, pow. wołomiński – Skansen Pszczelarski Ryszarda Marka Kowalskiego – Pasieka Dębniak, ul. Adama Asnyka 20.

  7. Kowary, woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, ul. Zamkowa 9.

  8. Mrówki, woj. wielkopolskie, pow. koniński, gm. Wilczyn – Skansen Archeologiczny – Filia Muzeum Okręgowego w Koninie, ul. Kity 26.

  9. Niechorze, woj. zachodniopomorskie, pow. gryficki, gm. Rewal – Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu – filia Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, ul. Ludna 16.

  10. Ostrów Wielkopolski, woj. wielkopolskie – Skansen Pszczelarski im. Marty i Edwarda Pawlaków, ul. Plażowa 10.

  11. Pobiedziska, woj. wielkopolskie, pow. poznański – Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, ul. Kostrzyńska 21.

  12. Podzamcze, woj. śląskie, pow. zawierciański, gm. Ogrodzieniec – Park Miniatur Zamków Jurajskich, ul. Zamkowa 33.

  13. Przeworsk, woj. podkarpackie – Skansen „Pastewnik”, ul. Łańcucka 2.

  14. Pszczela Wola, woj. lubelskie, pow. lubelski, gm. Strzyżewice – Skansen Pszczelarski przy Państwowym Technikum Pszczelarskim.

  15. Pszczew, woj. lubuskie, pow. międzyrzecki – Skansen Pszczelarski Tadeusza Bryszkowskiego, ul. Kasztanowa 9.

  16. Stróże, woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gm. Grybów – Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika „Sądecki Bartnik”, Stróże 235.

  17. Swarzędz, woj. wielkopolskie, pow. poznański – Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego – Oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, ul. Poznańska 35.

  18. Sopot, woj. pomorskie – Skansen Archeologiczny „Grodzisko w Sopocie” – Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Jana Haffnera 63.

  19. Spytkowice, woj. małopolskie, pow. nowotarski – Skansen Pszczelarski Podhala – Pasieka „Pod Lasem”, Podlesie.

  20. Strysza Buda, woj. pomorskie, pow. kartuski, gm. Kartuzy, sołectwo Mirachowo – Kaszubski Park Miniatur, ul. Kartuska 30.

  21. Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie – Skansen Rzeki Pilicy, ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 9/11.

  22. Trzcinica, woj. podkarpackie, pow. jasielski, gm. Jasło – Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, Trzcinica 646.

  23. Wałcz, woj. zachodniopomorskie – Skansen fortyfikacyjny Grupa Warowna Cegielnia – Oddział Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu, ul. Południowa.

  24. Więcbork, woj. kujawsko-pomorskie, pow. sępoleński – Skansen Pszczelarski Haliny i Józefa Bondarczyków – Pasieka Krajeńska, ul. Górna 1.

  25. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba” – Oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Kościeliska 18.

XII. Izby pamięci

  1. Budziszewko, woj. wielkopolskie, pow. obornicki, gm. Rogoźno – Izba Pamięci Adama Mickiewicza.

  2. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego, ul. Karola Libelta 5.

  3. Cisna, woj. podkarpackie, pow. leski – Regionalna Izba Pamięci Czesław Sobotko.

  4. Gdańsk-Sobieszewo – Izba Pamięci Wincentego Pola, ul. Turystyczna 3.

  5. Gołańcz, woj. wielkopolskie, pow. wągrowiecki – Regionalna Izba Tradycji, ul. Dr Piotra Kowalika 1.

  6. Istebna, woj. śląskie, pow. cieszyński – Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, Wilcze 340.

  7. Katowice – Izba Pamięci Kopalni „Wujek” w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, ul. Wincentego Pola 65.

  8. Katowice – Izba Śląska, zw. „Gawlikówką”, filia Miejskiego Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Parku Giszowieckim, pl. Pod Lipami 3-3A.

  9. Kędzierzyn-Koźle, woj. opolskie – Izba Pamięci Lotników 15 Armii Powietrznej USAAF oraz Robotników Przymusowych i Jeńców Wojennych w Osiedlowym Domu Kultury „Lech”, ul. Wyzwolenia 7.

  10. Kock, woj. lubelskie, pow. lubartowski – Izba Pamięci Narodowej im. Franciszka Kleeberga, ul. Tadeusza Kościuszki 1.

  11. Komańcza, woj. podkarpackie, pow. sanocki – Muzeum Izba Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, klasztor ss. Nazaretanek.

  12. Koniaków, woj. śląskie, pow. cieszyński, gm. Istebna – Izba Pamięci Marii Gwarek (Muzeum Koronki), Szańce 550.

  13. Lipno, woj. kujawsko-pomorskie – Izba Pamięci Poli Negri w Miejskim Centrum Kultury, ul. Józefa Piłsudskiego 22.

  14. Lublin – Izba Pamięci Drukarstwa Polskiego, ul. Żmigród 1.

  15. Lublin – Izba Pamięci Żydów Lublina w synagodze Chewra Nosim, ul. Lubartowska 10.

  16. Małogoszcz, woj. świętokrzyskie, pow. jędrzejowski – Izba Pamięci Ziemi Małogoskiej, Towarzystwo Przyjaciół Małogoszcza, ul. Warszawska 12.

  17. Parchanie, woj. kujawsko-pomorskie, pow. inowrocławski, gm. Dąbrowa Biskupia – Izba Pamięci im. gen. Władysława Sikorskiego.

  18. Parkowo, woj. wielkopolskie, pow. obornicki, gm. Rogoźno – Izba Pamięci Józefa Wybickiego w Zespole Szkół.

  19. Piersławek, woj. warmińsko-mazurskie, pow. mrągowski, gm. Piecki – Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w leśniczówce w Piersławku, ul. Leśna 5.

  20. Poznań – Izba Pamięci Jerzego Pertka – Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Zakręt 12.

  21. Poznań – Izba Pamięci Oddziału Regionalnego PKP PLK SA, Aleja Niepodległości 8.

  22. Poznań – Krypta Zasłużonych Wielkopolan w kościele św. Wojciecha, ul. Działowa 25.

  23. Suchowola, woj. podlaskie, pow. sokólski – Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, pl. Tadeusza Kościuszki 3a.

  24. Tarnów, woj. małopolskie – Izba Pamięci Armii Krajowej – Filia Działu Historii Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ul. Ignacego Mościckiego 29.

  25. Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie – Izba Pamięci Terroru Komunistycznego w d. budynku więzienia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, zw. „Smoczą Jamą”, ul. Lwowska 64.

  26. Wiśniowa, woj. świętokrzyskie, pow. staszowski, gm. Staszów – Izba Pamięci Hugona Kołłątaja w Zespole Placówek Oświatowych PSP i P, Wiśniowa 69.

  27. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Izba Pamięci Bronisława Czecha, pl. Niepodległości 4.

  28. Zdbice, woj. zachodniopomorskie, pow. wałecki – Izba Pamięci „Wał Pomorski”.

XIII. Statki i okręty

A. Z możliwością zwiedzania wnętrza:

  1. Gdańsk – statek SS „Sołdek”, Ołowianka 9.

  2. Gdynia, woj. pomorskie – niszczyciel ORP „Błyskawica”, al. Jana Pawła II.

  3. Gdynia, woj. pomorskie – żaglowiec „Dar Pomorza”, al. Jana Pawła II.

  4. Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie – okręty w Kołobrzeskim Skansenie Morskim Oddziału Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Port Rybacki, ul. Bałtycka 31.

    • kuter rakietowy ORP „Władysławowo”,

    • okręt patrolowy ORP „Fala”.

B. Bez możliwości zwiedzania wnętrza:

  1. Hel, woj. pomorskie, pow. pucki – kuter pościgowy Straży Granicznej „Batory” – Port Marynarki Wojennej.

  2. Skarżysko-Kamienna, woj. świętokrzyskie – kuter torpedowy ORP „Odważny” – Muzeum im. Orła Białego, ul. Słoneczna 90.

  3. Tczew, woj. pomorskie – jacht „Opty” – Muzeum Wisły – Oddział Muzeum Morskiego w Gdańsku.

C. Inne:

  1. Gdynia, woj. pomorskie – kuter desantowy – poligon przeciwpożarowy WSM.

  2. Gdynia, woj. pomorskie – statek „Samarytanka” – Stocznia Marynarki Wojennej, ul. inż. Jana Śmidowicza 48.

XIV. Zamki, pałace, dwory (muzea wnętrz)

  1. Baranów Sandomierski, woj. podkarpackie, pow. tarnobrzeski – Zamek – Muzeum Wnętrz, ul. Zamkowa 20.

  2. Będzin, woj. śląskie – Pałac Mieroszewskich – Oddział Muzeum Zagłębia w Będzinie, ul. gen. Karola Świerczewskiego 15.

  3. Bielsko-Biała, woj. śląskie – Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Książąt Sułkowskich, ul. Wzgórze 16A.

  4. Bolków, woj. dolnośląskie, pow. jaworski – Muzeum Zamek Bolków – Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, ul. Księcia Bolka 12.

  5. Choroszcz, woj. podlaskie, pow. białostocki – Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

  6. Chudów, woj. śląskie, pow. gliwicki, gm. Gierałtowice – Muzeum Zamku w Chudowie, ul. Podzamcze 6.

  7. Ciechanów, woj. mazowieckie – Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie – Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Zamkowa 1.

  8. Darłowo, woj. zachodniopomorskie, pow. sławieński – Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie, ul. Zamkowa 4.

  9. Dąbrowa, woj. mazowieckie, pow. siedlecki, Gm. Przesmyki – Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Dąbrowa 133.

  10. Dębno, woj. małopolskie, pow. brzeski – Muzeum Zamek w Dębnie – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Dębno 189.

  11. Dobrzyca, woj. wielkopolskie, pow. pleszewski – Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy – Zespół Pałacowo-Parkowy, ul. Pleszewska 5A.

  12. Dołęga, woj. małopolskie, pow. brzeski, gm. Szczurowa – Muzeum Dwór w Dołędze – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Dołęga 10.

  13. Gdańsk – Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ul. Długa 12.

  14. Gdańsk – Dwór Artusa – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ul. Długi Targ 43/44.

  15. Gliwice, woj. śląskie – Zamek Piastowski – Oddział Muzeum w Gliwicach, ul. Pod Murami 2.

  16. Gniew, woj. pomorskie, pow. tczewski – Muzeum – Zamek – Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, pl. Zamkowy 2.

  17. Gołuchów, woj. wielkopolskie, pow. pleszewski – Muzeum Zamek w Gołuchowie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, ul. Jana i Izabeli Działyńskich 1.

  18. Grodziec, woj. śląskie, pow. bielski, gm. Jasienica – Muzeum Zamkowe w Grodźcu, ul. Dworska 1.

  19. Janowiec, woj. lubelskie, pow. puławski – Muzeum Zamek w Janowcu – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, ul. Lubelska 20.

  20. Kamieniec Ząbkowicki, woj. dolnośląskie, pow. ząbkowicki – Pałac Marianny Orańskiej, ul. Zamkowa 9.

  21. Kopytowa, woj. podkarpackie, pow. krośnieński, gm. Chorkówka – Muzeum Kultury Szlacheckiej we Dworze w Kopytowej, Kopytowa 1.

  22. Korczyna, woj. podkarpackie, pow. krośnieński – Muzeum Zamkowe „Kamieniec”, ul. Podzamcze 1.

  23. Kozłówka, woj. lubelskie, pow. lubartowski, gm. Kamionka – Muzeum Zamoyskich, Kozłówka 3.

  24. Kórnik, woj. wielkopolskie, pow. poznański – Muzeum-Zamek, ul. Zamkowa 5.

  25. Kraków – Dom Zwierzyniecki – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Królowej Jadwigi 41.

  26. Kraków – Kamienica Hipolitów – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pl. Mariacki 3.

  27. Kraków – Zamek Królewski na Wawelu, Państwowe Zbiory Sztuki, Wawel 5.

  28. Krasiczyn, woj. podkarpackie, pow. przemyski – Zespół Zamkowo-Parkowy.

  29. Kwidzyn, woj. pomorskie – Muzeum Zamkowe w Kwidzynie – Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, ul. Katedralna 1.

  30. Lewków, woj. wielkopolskie, pow. ostrowski, gm. Ostrów Wielkopolski – Zespół Pałacowo-Parkowy – Muzeum Wnętrz Pałacowych – Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, ul. Kwiatkowska 6C.

  31. Liw, woj. mazowieckie, pow. węgrowski – Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, ul. Stefana Batorego 2.

  32. Łańcut, woj. podkarpackie – Muzeum – Zamek w Łańcucie, ul. Zamkowa 1.

  33. Łęczyca, woj. łódzkie – Muzeum w Łęczycy – Zamek Królewski, ul. Zamkowa 1.

  34. Łódź – Muzeum Pałac Herbsta – Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72.

  35. Malbork, woj. pomorskie – Muzeum Zamkowe, ul. Starościńska 1.

  36. Moszna, woj. opolskie, pow. krapkowicki, gm. Strzeleczki – Zamek – Centrum Terapii Nerwic, ul. Zamkowa 1.

  37. Nieborów, woj. łódzkie, pow. łowicki – Muzeum w Nieborowie i Arkadii – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Nieborów 232.

  38. Niedzica, woj. małopolskie, pow. nowotarski, gm. Łapsze Niżne – Muzeum – Zespół Zamkowy.

  39. Niepołomice, woj. małopolskie, pow. wielicki – Muzeum Niepołomickie – Zamek Królewski w Niepołomicach, ul. Zamkowa 2.

  40. Nowy Wiśnicz, woj. małopolskie, pow. bocheński – Zamek – Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

  41. Oporów, woj. łódzkie, pow. kutnowski – Muzeum-Zamek w Oporowie, Oporów 34.

  42. Orońsko, woj. mazowieckie, pow. szydłowiecki – Pałac Józefa Brandta w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1.

  43. Oświęcim, woj. małopolskie – Muzeum Zamek w Oświęcimiu, ul. Zamkowa 1.

  44. Otwock Wielki, woj. mazowieckie, pow. otwocki, gm. Karczew – Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Zamkowa 49.

  45. Ożarów, woj. łódzkie, pow. wieluński – Muzeum Wnętrz Dworskich – Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

  46. Pieskowa Skała, woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Sułoszowa – Muzeum Zamek – Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

  47. Pilaszków, woj. mazowieckie, pow. warszawski zach., gm. Ożarów Mazowiecki – Muzeum Dworu Polskiego, ul. Nowowiejska 137.

  48. Poznań – Zamek Królewski – Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Góra Przemysła 1.

  49. Przeworsk, woj. podkarpackie – Muzeum w Przeworsku – Zespół Pałacowo-Parkowy, ul. Park 2.

  50. Pszczyna, woj. śląskie – Muzeum Zamkowe, ul. Brama Wybrańców 1.

  51. Reszel, woj. warmińsko-mazurskie, pow. kętrzyński – Galeria „Zamek” w Reszlu – Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ul. Podzamcze 3.

  52. Rogalin, woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Mosina – Muzeum Pałac w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, ul. Krzysztofa Arciszewskiego 21.

  53. Rydzyna, woj. wielkopolski, pow. leszczyński – Muzeum Zamek w Rydzynie (w organizacji), pl. Zamkowy 1.

  54. Ryn, woj. warmińsko-mazurskie, pow. giżycki – Zamek, ul. Plac Wolności 2.

  55. Sieraków, woj. wielkopolskie, pow. międzychodzki – Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, ul. Stadnina 3A.

  56. Sikorzyno, woj. pomorskie, pow. kartuski, gm. Stężyca – Dwór Wybickich – Muzeum, Sikorzyno 39A.

  57. Stryszów, woj. małopolskie, pow. wadowicki – Muzeum „Dwór Zabytkowy” – Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, Stryszów 508.

  58. Sucha, woj. dolnośląskie, pow. lubański, gm. Leśna – Zamek Czocha.

  59. Szamotuły, woj. wielkopolskie – Muzeum – Zamek Górków, ul. Wroniecka 30.

  60. Szczecin – Muzeum Zamku Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34.

  61. Szymbark, woj. małopolskie, pow. gorlicki, gm. Gorlice – Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku” – Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

  62. Śmiłów, woj. świętokrzyskie, pow. opatowski, gm. Ożarów – Dwór Wiercińskich – Muzeum Wnętrz, Śmiłów 1.

  63. Tubądzin, woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Wróblew – Muzeum Walewskich w Tubądzinie – Oddział Muzeum Okręgowego w Sieradzu [d. Muzeum Wnętrz Dworskich], Tubądzin 31A.

  64. Ujazd, woj. świętokrzyskie, pow. opatowski, gm. Iwaniska – Zamek Krzyżtopór – Muzeum, Ujazd 73.

  65. Wałbrzych, woj. dolnośląskie – Zamek Książ, ul. Piastów Śląskich 1.

  66. Waplewo Wielkie, woj. pomorskie, pow. sztumski, gm. Stary Targ – Muzeum Tradycji Szlacheckiej – Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

  67. Warszawa – Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1.

  68. Warszawa – Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki-Potockiego 10.

  69. Warszawa – Muzeum Willa Lodusieńka, ul. Herbaciana 6.

  70. Warszawa – Zamek Królewski, Pomnik Historii i Kultury Narodowej, pl. Zamkowy 4.

  71. Warszawa – Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie, al. Ujazdowskie 6.

  72. Wojnowice, woj. śląskie, pow. raciborski, gm. Krzanowice – Muzeum Dawnej Wsi w Pałacu, ul. Pałacowa 1.

  73. Wólka Zręczycka, woj. małopolskie, pow. wielicki, gm. Gdów, wieś Zręczyce – Muzeum Dwór Feillów, Zręczyce 51.

  74. Zagórze Śląskie, woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gm. Walim – [d. Muzeum Regionalne PTTK „Zamek Grodno”], Wzgórze Zamkowe – Góra Choina.

  75. Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje – Filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Droga do Rojów 6.

  76. Zarzecze, woj. podkarpackie, pow. przeworski – Muzeum Dzieduszyckich – Oddział Muzeum w Jarosławiu, Zarzecze 1.

XV. Inne muzea

  1. Bałtów, woj. świętokrzyskie, pow. ostrowiecki – Bałtowski Kompleks Turystyczny – JuraPark Bałtów [d. Muzeum Jurajskie w Bałtowskim Parku Jurajskim], Bałtów 8A.

  2. Biecz, woj. małopolskie, pow. gorlicki – Turma pod wieżą ratuszową – Filia Muzeum Ziemi Bieckiej, ul. Rynek 1.

  3. Bychowo, woj. pomorskie, pow. wejherowski, gm. Gniewino – Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych, Bychowo 38.

  4. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Exploseum – Dział Historii Techniki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Alfreda Nobla 1.

  5. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Spichrze nad Brdą – Dział Historii, Dział Grafiki, Dział Etnografii oraz Dział Muzyczny Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Grodzka 7-11.

  6. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13-17.

  7. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Oświaty, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4.

  8. Bystrzyca Kłodzka, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Muzeum Filumenistyczne, ul. Mały Rynek 1.

  9. Chrzanów, woj. małopolskie – Dom Urbańczyka – Oddział Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich, Aleja Henryka 16.

  10. Ciechanowiec, woj. podlaskie, pow. wysokomazowiecki – Muzeum Pisanki w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, ul. Pałacowa 5.

  11. Częstochowa, woj. śląskie – Muzeum monet i medali Jana Pawła II, ul. Jagiellońska 67/71.

  12. Częstochowa, woj. śląskie – Muzeum Wyobraźni Tomasza Sętowskiego, ul. Oławska 2.

  13. Dąbrowa Tarnowska, woj. małopolskie – Muzeum Judaistyczne – Filia Muzeum Powiśla Dąbrowskiego, ul. Ignacego Daszyńskiego 8.

  14. Gdańsk – Muzeum Poczty Polskiej – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2.

  15. Gdańsk – Muzeum Więziennictwa – Wieża Więzienna i Katownia, Targ Węglowy.

  16. Gdańsk – Ośrodek Kultury Morskiej – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ul. Tokarska 21-25.

  17. Gdynia, woj. pomorskie – „Magia Kaszub” Muzeum Baśni Ludowej i Obrzędów, al. Zwycięstwa 36 /108.

  18. Gdynia, woj. pomorskie – Muzeum Emigracji, ul. Armii Krajowej 24.

  19. Gołąb, woj. lubelskie, pow. puławski, gm. Puławy – Muzeum Pijaństwa.

  20. Gozdowice, woj. zachodniopomorskie, pow. gryfiński, gm. Mieszkowice – Muzeum Sapera.

  21. Jastrzębia Góra, woj. pomorskie, pow. pucki, gm. Władysławowo – Muzeum Figur Woskowych, ul. Promenada Światowida.

  22. Jędrzejów, woj. świętokrzyskie – Muzeum im. Przypkowskich, pl. Tadeusza Kościuszki 7/8.

  23. Jurowce, woj. podlaskie, pow. białostocki, gm. Wasilków – Jurajski Park Dinozaurów, ul. Nadawki.

  24. Katowice – Muzeum Hansa Klossa, ul. Gliwicka 6.

  25. Katowice – Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego, ul. Traktorzystów 5.

  26. Katowice – Muzeum Żywej Kultury Staropolskiej im. Jana III Sobieskiego w Panewnikach, ul. Kuźnicka 12D.

  27. Kielce – Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, Kamienica pod Trzema Herbami, ul. Rynek 3.

  28. Kłodzko, woj. dolnośląskie – Podziemna Trasa Turystyczna 1000-lecia Państwa Polskiego, ul. Zawiszy Czarnego 3.

  29. Konstancin-Jeziorna, woj. mazowieckie, pow. piaseczyński – Muzeum Opowiadaczy Historii, ul. Diamentowa 8.

  30. Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Muzeum Książki, ul. Szczecińska 1.

  31. Kraków – Barbakan – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Basztowa.

  32. Kraków – Biblioteka Książąt Czartoryskich – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. św. Marka 17.

  33. Kraków – Mury Obronne – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Pijarska.

  34. Kraków – Polonia Wax Museum (muzeum figur woskowych), Rynek Główny 34.

  35. Kraków – Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18.

  36. Kraków – Muzeum Historii AGH i Techniki im. Stanisława Staszica, al. Adama Mickiewicza 30.

  37. Kraków – Muzeum Historii Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Radziwiłłowska 4.

  38. Kraków – Muzeum im. Bogdana Nestora Łepkiego, ul. Paulińska 28.

  39. Kraków – Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Józefa Piłsudskiego 12.

    • Pawilon Józefa Czapskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Józefa Piłsudskiego 12.

  40. Kraków – Muzeum Ratownictwa, ul. Rzemieślnicza 10.

  41. Kraków – Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego – Dom Pod Krzyżem – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Szpitalna 21.

  42. Kraków – Muzeum Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 5.

  43. Kraków – Muzeum Ubezpieczeń przy Oddziale Okręgowym PZU S.A., ul. Juliana Dunajewskiego 3.

  44. Kraków – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15.

  45. Kraków – Pałac Biskupa Erazma Ciołka – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Kanonicza 17.

  46. Kraków – Rynek Podziemny – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Rynek Główny 1.

  47. Kraków-Nowa Huta – Muzeum PRL-u, os. Centrum E1.

  48. Krośniewice, woj. łódzkie, pow. kutnowski – Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego (kolekcjonerskie), pl. Wolności 1.

  49. Krypno Wielkie, woj. podlaskie, pow. moniecki, gm. Krypno – Muzeum Pacowa Chata w Krypnie Wielkim, Krypno Wielkie 119.

  50. Lubachów, woj. dolnośląskie, pow. świdnicki – Muzeum Energetyki i Dziedzictwa Gór Sowich.

  51. Lublin – Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, ul. Idziego Radziszewskiego 11.

  52. Lublin – Muzeum Uniwersyteckie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. ks. Jana Władzińskiego, al. Racławickie 14.

  53. Lubomierz, woj. dolnośląskie, pow. lwówecki – Muzeum Kargula i Pawlaka, ul. Wacława Kowalskiego 1.

  54. Lubiń, woj. wielkopolskie, pow. kościański, gm. Krzywiń – Muzeum Tercetu Egzotycznego, ul. Adama Mickiewicza 3.

  55. Łomnica, woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gm. Głuszyca – Muzeum Wsi Sudeckiej i Techniki Militarnej, ul. Sudecka dz. nr 104.

  56. Łowicz, woj. łódzkie – Muzeum Guzików, ul. Podrzeczna 18/4.

  57. Łódź – Muzeum Artystów, ul. Wincentego Tymienieckiego 3.

  58. Łódź – Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, ul. Gabriela Narutowicza 122.

  59. Maciejowice, woj. mazowieckie, pow. garwoliński – Muzeum im. Tadeusza Kościuszki, ul. Rynek 2.

  60. Międzygórze, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Bystrzyca Kłodzka – Ogród Bajek (pomiędzy górą Toczek a Igliczną).

  61. Międzyzdroje, woj. zachodniopomorskie, pow. kamieński – Galeria Figur Woskowych, ul. Bohaterów Warszawy 19.

  62. Niechorze, woj. zachodniopomorskie, pow. gryficki, gm. Rewal – Muzeum Figur Woskowych, ul. Polna 31A.

  63. Niepołomice, woj. małopolskie, pow. wielicki – Muzeum Fonografii – Oddział Muzeum Niepołomickiego w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, ul. Zamkowa 4.

  64. Niezwojowice, woj. małopolskie, pow. proszowicki, gm. Pałecznica – Muzeum Edukacji „Pszczółki”, Niezwojowice 23.

  65. Nowęcin, woj. pomorskie, pow. lęborski, gm. Wicko – Park Dinozaurów Łeba Park, ul. Kolonijna 24.

  66. Opatów, woj. świętokrzyskie – „Podziemia Opatowskie” – Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego, pl. Obrońców Pokoju 18; obiekt udostępniany przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie.

  67. Opole – Muzeum Polskiej Piosenki, ul. Piastowska 14A.

  68. Paterek, woj. kujawsko-pomorskie, pow. nakielski, gm. Nakło nad Notecią – Muzeum Komunikacji w Paterku, ul. Łąkowa 34A.

  69. Piaseczno, woj. pomorskie, pow. tczewski, gm. Gniew – Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie – Oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, ul. Kociewska 2.

  70. Pilzno, woj. podkarpackie, pow. dębicki – Muzeum Lalek, ul. Grodzka 24.

    • Filia Muzeum Lalek w Lipinach (obok „Gospody u Wiedźmy”), Lipiny 228.

  71. Płock, woj. mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich – Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Józefa Kwiatka 7.

  72. Płotowo, woj. pomorskie, pow. bytowski – Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie – Oddział Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Płotowo 18.

  73. Podborsko, woj. zachodniopomorskie, pow. białogardzki, gm. Tychowo – Muzeum Zimnej Wojny – Oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

  74. Poznań – „Bargen” Gabinet Figur Woskowych, ul. Bolesława Krzywoustego 72.

  75. Poznań – Muzeum Socrealizmu, Klubokawiarnia „Proletaryat”, ul. Wrocławska 9.

  76. Pruszcz Gdański, woj. pomorskie, pow. gdański – Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria, ul. Zastawna.

  77. Pruszków, woj. mazowieckie – Galeria Figur Stalowych na Skupie Złomu przy Czołgu w Pruszkowie, ul. Przejazdowa 17.

  78. Przeźmierowo, woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Tarnowo Podgórne – Muzeum Eksploracji w Przeźmierowie, ul. Składowa 40A

  79. Puck, woj. pomorskie – Muzeum „Kamienica mieszczańska” – Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, pl. Wolności 28.

  80. Puck, woj. pomorskie – Muzeum „Szpitalik” – Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, ul. Wałowa 11.

  81. Puławy, woj. lubelskie – Muzeum Czartoryskich w Puławach [d. Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym], ul. Czartoryskich 8.

  82. Puławy, woj. lubelskie – Muzeum Oświatowe w Puławach, ul. Włostowicka 27.

  83. Rabka-Zdrój, woj. małopolskie, pow. nowotarski – Muzeum im. Władysława Orkana, ul. Sądecka 6.

  84. Rabka-Zdrój, woj. małopolskie, pow. nowotarski – Muzeum Orderu Uśmiechu, ul. Sądecka 2.

  85. Radom – Muzeum Pamiątek Turystycznych PTTK, ul. Miła 10.

  86. Redecz Krukowy, woj. kujawsko-pomorskie, pow. włocławski, gm. Brześć Kujawski – Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki, Redecz Krukowy 8A.

  87. Rogowo, woj. kujawsko-pomorskie, pow. żniński – Zaurolandia – Park Dinozaurów, ul. Kolejowa 99.

  88. Rzeszów – Muzeum Dobranocek ze Zbiorów Wojciecha Jamy, ul. Adama Mickiewicza 13.

  89. Sandomierz, woj. świętokrzyskie – Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu – Oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, ul. Rynek 9.

  90. Sarbsk, woj. pomorskie, pow. lęborski, gm. Wicko – Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego, Sarbsk 39.

  91. Sielinko, woj. wielkopolskie, pow. nowotomyski, gm. Opalenica – Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku – Oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, ul. Parkowa 2.

  92. Sopot, woj. pomorskie – Wax Museum (muzeum figur woskowych), ul. Bohaterów Monte Cassino 63.

  93. Szczawnica, woj. małopolskie, pow. nowotarski – Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy, pl. Józefa Dietla 7.

  94. Szczecin – Muzeum Literackie Książnicy Pomorskiej, ul. Podegórna 15/16.

  95. Świdnica, woj. dolnośląskie – Muzeum Dawnego Kupiectwa, ul. Rynek 37.

  96. Tarnowskie Góry, woj. śląskie – Muzeum Instytutu Tarnogórskiego, ul. Juliusza Ligonia 7.

  97. Toruń – Muzeum Toruńskiego Piernika – Oddział Muzeum Okręgowego, ul. Strumykowa 4.

  98. Toruń – Żywe Muzeum Piernika, ul. Rabiańska 9.

  99. Ulanów, woj. podkarpackie, pow. niżański – Muzeum Flisactwa Polskiego, ul. Rynek 4.

  100. Ustka, woj. pomorskie, pow. słupski – Muzeum Figur Woskowych, Promenada Nadmorska, ul. Bolesława Limanowskiego 2.

  101. Ustroń, woj. śląskie, pow. cieszyński – Muzeum Chirurgii w Śląskim Szpitalu Reumatologicznym, ul. Szpitalna 11.

  102. Ustroń, woj. śląskie, pow. cieszyński – Zbiory Marii Skalickiej – Oddział Muzeum Ustrońskiego, ul. 3 Maja 68.

  103. Warszawa – Centrum Interpretacji Zabytku, Oddział Muzeum Warszawy, ul. Brzozowa 11/13.

  104. Warszawa – Muzeum Adwokatury Polskiej, ul. Świętojerska 16.

  105. Warszawa – Muzeum Harcerstwa, ul. Marii Konopnickiej 6.

  106. Warszawa – Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, al. Wilanowska 204.

  107. Warszawa – Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce, ul. Jasna 1.

  108. Warszawa – Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, ul. Zakroczymska 2.

  109. Warszawa – Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11.

  110. Warszawa – Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Carroll-Porczyńskich, pl. Bankowy 1.

  111. Warszawa – Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich, ul. Szwoleżerów 9.

  112. Warszawa – Muzeum Nurkowania, ul. Grzybowska 88.

  113. Warszawa – Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Oddział Muzeum Warszawy, ul. Długa 13/15.

  114. Warszawa – Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16.

  115. Warszawa – Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Nowolipie 2.

  116. Warszawa – Muzeum Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 24.

  117. Warszawa – Muzeum Prywatne Diabła Polskiego „Przedpiekle”, ul. Bukowińska 26.

  118. Warszawa – Muzeum Teatralne, pl. Teatralny 1.

  119. Warszawa – Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 32.

  120. Wejherowo, woj. pomorskie – Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, ul. Zamkowa 2.

  121. Witaszyce, woj. wielkopolskie, pow. jarociński, gm. Jarocin – Muzeum Wojen Napoleońskich – Pałac Witaszyce, al. Wolności 35.

  122. Wojnowice, woj. śląskie, pow. raciborski, gm. Krzanowice – Muzeum Horroru, ul. Pałacowa 1.

  123. Wrocław – Muzeum Człowieka – Katedra Antropologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kuźnicza 35.

  124. Wrocław – Muzeum Figur Woskowych, ul. Nowa 2B.

  125. Wrocław – Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Zygmunta Krasińskiego 1.

  126. Wrocław – Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Uniwersytecki 1.

  127. Wrocław – Panorama Racławicka – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11.

  128. Zielona Góra, woj. lubuskie – Muzeum Książki Środkowego Nadodrza, al. Wojska Polskiego 9.

MIEJSCOWOŚCI W POLSCE ORGANIZUJĄCE „NOC MUZEÓW”
(wymagane na Dużą OK ZPM)

  1. Barlinek, woj. zachodniopomorskie, pow. myśliborski.

  2. Biała Podlaska, woj. lubelskie.

  3. Białystok, woj. podlaskie.

  4. Biecz, woj. małopolskie, pow. gorlicki.

  5. Bielsk Podlaski, woj. podlaskie.

  6. Bieżuń, woj. mazowieckie, pow. żuromiński.

  7. Bełchatów, woj. łódzkie.

  8. Będzin, woj. śląskie.

  9. Błażowa, woj. podkarpackie, pow. rzeszowski.

  10. Bolesławiec, woj. dolnośląskie.

  11. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie.

  12. Bytom, woj. śląskie.

  13. Chełm, woj. lubelskie.

  14. Chełmno, woj. kujawsko-pomorskie.

  15. Choroszcz, woj. podlaskie, pow. białostocki.

  16. Chrzanów, woj. małopolskie.

  17. Ciechanowiec, woj. podlaskie, pow. wysokomazowiecki.

  18. Ciechanów, woj. mazowieckie.

  19. Cieszyn, woj. śląskie.

  20. Czeladź, woj. śląskie, pow. będziński.

  21. Częstochowa, woj. śląskie.

  22. Dąbrowa Górnicza, woj. śląskie.

  23. Dęblin, woj. lubelskie, pow. rycki.

  24. Duszniki-Zdrój, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki.

  25. Drzonów, woj. lubuskie, pow. zielonogórski, gm. Świdnica.

  26. Elbląg, woj. warmińsko-mazurskie.

  27. Ełk, woj. warmińsko-mazurskie.

  28. Frombork, woj. warmińsko-mazurskie, pow. braniewski.

  29. Gdańsk, woj. pomorskie.

  30. Gdynia, woj. pomorskie.

  31. Gliwice, woj. śląskie.

  32. Głogów, woj. dolnośląskie.

  33. Gniezno, woj. wielkopolskie.

  34. Gostyń, wielkopolskie.

  35. Grudziądz, woj. kujawsko-pomorskie.

  36. Grunwald – Pole Bitwy, woj. warmińsko-mazurskie, pow. ostródzki.

  37. Jarosław, woj. podkarpackie.

  38. Jawor, woj. dolnośląskie.

  39. Jaworzno, woj. śląskie.

  40. Katowice, woj. śląskie.

  41. Kazimierz Dolny, woj. lubelskie, pow. puławski.

  42. Kielce, woj. świętokrzyskie.

  43. Kłodzko, woj. dolnośląskie.

  44. Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie.

  45. Konin, woj. wielkopolskie.

  46. Koronowo, woj. kujawsko-pomorskie, pow. bydgoski.

  47. Koszalin, woj. zachodniopomorskie.

  48. Kozienice, woj. mazowieckie.

  49. Kraków, woj. małopolskie.

  50. Krasnystaw, woj. lubelskie.

  51. Krosno, woj. podkarpackie.

  52. Krotoszyn, woj. wielkopolskie.

  53. Kutno, woj. łódzkie.

  54. Legionowo, woj. mazowieckie.

  55. Legnica, woj. dolnośląskie.

  56. Leszno, woj. wielkopolskie.

  57. Leżajsk, woj. podkarpackie.

  58. Lubiąż, woj. dolnośląskie, pow. wołowski, gm. Wołów.

  59. Lublin, woj. lubelskie.

  60. Łańcut, woj. podkarpackie.

  61. Łęczyca, woj. łódzkie.

  62. Łowicz, woj. łódzkie.

  63. Łódź, woj. łódzkie.

  64. Łuków, woj. lubelskie.

  65. Malbork, woj. pomorskie.

  66. Maków Mazowiecki, woj. mazowieckie.

  67. Mielec, woj. podkarpackie.

  68. Międzyrzecz, woj. lubuskie.

  69. Mrągowo, woj. warmińsko-mazurskie.

  70. Nakło nad Notecią, woj. kujawsko-pomorskie.

  71. Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie.

  72. Olsztynek, woj. warmińsko-mazurskie, pow. olsztyński.

  73. Opole, woj. opolskie.

  74. Ostrołęka, woj. mazowieckie.

  75. Ostróda, woj. warmińsko-mazurskie.

  76. Ostrów Mazowiecka, woj. mazowieckie.

  77. Oświęcim, woj. małopolskie.

  78. Otwock, woj. mazowieckie.

  79. Piła, woj. wielkopolskie.

  80. Piotrków Trybunalski, woj. łódzkie.

  81. Płock, woj. mazowieckie.

  82. Police, woj. zachodniopomorskie.

  83. Poznań, woj. wielkopolskie.

  84. Prudnik, woj. opolskie.

  85. Przemyśl, woj. podkarpackie.

  86. Pruszków, woj. mazowieckie.

  87. Pszczyna, woj. śląskie.

  88. Puławy, woj. lubelskie.

  89. Radom, woj. mazowieckie.

  90. Ruda Śląska, woj. śląskie.

  91. Rybnik, woj. śląskie.

  92. Rzeszów, woj. podkarpackie.

  93. Sandomierz, woj. świętokrzyskie.

  94. Sejny, woj. podlaskie.

  95. Sieradz, woj. łódzkie.

  96. Skierniewice, woj. łódzkie.

  97. Słupsk, woj. pomorskie.

  98. Solec Kujawski, woj. kujawsko-pomorskie, pow. bydgoski.

  99. Sołonka, woj. podkarpackie, pow. rzeszowski, gm. Lubenia.

  100. Sopot, woj. pomorskie.

  101. Sosnowiec, woj. śląskie.

  102. Stalowa Wola, woj. podkarpackie.

  103. Starachowice, woj. świętokrzyskie.

  104. Stargard, woj. zachodniopomorskie.

  105. Supraśl, woj. podlaskie, pow. białostocki.

  106. Suwałki, woj. podlaskie.

  107. Szczecin, woj. zachodniopomorskie.

  108. Szczecinek, woj. zachodniopomorskie.

  109. Śmiełów, woj. wielkopolskie, pow. jarociński, gm. Żerków.

  110. Śrem, woj. wielkopolskie.

  111. Świebodzin, woj. lubuskie.

  112. Tarnów, woj. małopolskie.

  113. Tarnobrzeg, woj. podkarpackie.

  114. Trzcińsko-Zdrój, woj. zachodniopomorskie, pow. gryfiński.

  115. Tczew, woj. pomorskie.

  116. Tychy, woj. śląskie.

  117. Tykocin, woj. podlaskie, pow. białostocki.

  118. Toruń, woj. kujawsko-pomorskie.

  119. Wałbrzych, woj. dolnośląskie.

  120. Warszawa, woj. mazowieckie.

  121. Wejherowo, woj. pomorskie.

  122. Węgorzewo, woj. warmińsko-mazurskie.

  123. Wieliczka, woj. małopolskie.

  124. Wieluń, woj. łódzkie.

  125. Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie.

  126. Wodzisław Śląski, woj. śląskie.

  127. Wola Osowińska, woj. lubelskie, pow. radzyński, gm. Borki.

  128. Wolbórz, woj. łódzkie, pow. piotrkowski.

  129. Wolin, woj. zachodniopomorskie, pow. kamieński.

  130. Wolsztyn, woj. wielkopolskie.

  131. Wrocław, woj. dolnośląskie.

  132. Zabrze, woj. śląskie.

  133. Zielona Góra, woj. lubuskie.

  134. Zambrów, woj. podlaskie.

  135. Zamość, woj. lubelskie.

  136. Zduny, woj. wielkopolskie, pow. krotoszyński.

  137. Zgorzelec, woj. dolnośląskie.

  138. Żyrardów, woj. mazowieckie.

Wykaz opracował Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski.


Pobierz załącznik nr 1 do Regulaminu Odznaki MS Word lub PDF