Odznaka Piesza ''Szlakami Wrześniowych Virtuti Militari''1.   Odznakę ustanowiono z inicjatywy Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK we współdziałaniu z Komisją Zarządu Głównego PTTK do współpracy z Wojskiem.

2.   Celem Odznaki jest przypomnienie Oddziałów Wojska Polskiego odznaczonych za walki we wrześniu 1939 roku Orderem VIRTUTI MILITARI.

3.   Odznaka jest jednostopniowa.

4.   Odznakę można zdobywać w dowolnym czasie na terenach historycznie związanych z wymienionymi oddziałami Wojska Polskiego.

5.   Warunkiem zdobycia odznaki jest uczestnictwo w wycieczkach, rajdach i zlotach turystycznych, których trasy wiodą szlakami bojowymi co najmniej trzech odznaczonych Orderem Virtuti Militari Oddziałów Wojska Polskiego.

6.   Ponadto konieczne jest zwiedzenie co najmniej pięciu miejsc (miejsca bitew, potyczek, cmentarze wojenne, mogiły żołnierskie, pomniki, tablice pamiątkowe, muzea i izby pamięci) związanych z walkami lub stacjonowaniem wybranych Oddziałów.

7.   Odznakę można zdobywać niezależnie od rodzaju uprawianej dyscypliny turystyki kwalifikowanej.

8.   Forma udokumentowania odbytych wycieczek jest dowolna. Obowiązują potwierdzenia przodowników turystyki kwalifikowanej lub terenowe w formie dowolnie prowadzonego zapisu.

9.   Regulamin Odznaki zawiera załącznik, w którym znajduje się wykaz Oddziałów Wojska Polskiego odznaczonych za czyny niezwykłego męstwa we wrześniu 1939 roku Orderem Virtuti Militari oraz spis miejsc z nimi związanych.

10. Weryfikację Odznaki „SZLAKAMI WRZEŚNIOWYCH VIRTUTI MILITARI” – prowadzą działające na terenie całej Polski Referaty Weryfikacyjne OTP.

11. Inicjatorzy Odznaki „SZLAKAMI WRZEŚNIOWYCH VIRTUTI MILITARI” zastrzegają sobie prawo ostatecznej interpretacji niniejszego Regulaminu.

12. Dystrybucją Odznaki zajmuje się Oddział PTTK Warszawa-Mokotów, 02-943 Warszawa ul. Bolesława Limanowskiego 15, tel. (0-22) 842-32-65 w poniedziałki i czwartki w godz. 12.00 – 17.00.

WYKAZ ODDZIAŁÓW WOJSKA POLSKIEGO ODZNACZONYCH ORDEREM VIRTUTI MILITARI
ORAZ SPIS MIEJSC Z NIMI ZWIĄZANYCH

2 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW

Sandomierz, Staszów, Bełchatów, Borowa Góra k. Piotrkowa Trybunalskiego, Jeżów, Spólne, Grocholice, Wola Cyrusowa, Zakroczym, Błonie, Ołtarzew, Gołąbki, Ursus.

4 PUŁK STRZELCÓW PODHALAŃSKICH

Cieszyn, Radłów, Biskupice, Bochnia, Szalanówka, Ułanów, Smólsko, Księżopol n. Tanwią, Cewków, Oleszyce, Dzików Nowy, Dzików Stary, Futory, Luszczacz, Łasocha, Tomaszów, Uhnów.

6 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW

Obryte, Wyszków, Brańszczyk, Jadów, Zawoda, Kałuszyn, Grodzisk, Guzew, Dębowce, Kamieniec, Wola Wodyńska, Oleśnica, Helanów, Rosa, Róża Podgórna, Jagodne, Wożuczyn, Rachanie, Suchowola, Krasnobród.

21 PUŁK PIECHOTY „DZIECI WARSZAWY”

Warszawa, Koziczyn, Lcśniewo, Chrostowa k. Ciechanowa, Chrostowo Wielkie, Opinogóra, Struga, Zielonka, Gniewniewice, Witolin, Kamionek, Grochów, Wawer, Wał Miedzeszyński, Wał Gocławski, Mokotów.

31 PUŁK STRZELCÓW KANIOWSKICH

Łódź, Sieradz, Błaszki k. Kalisza, Łagiewniki, Pszczonów, Mszczonów, Studzieniec, Karolinów, Łoś, Rytomoczydła, Basinów, Brzoza (Puszcza Kozienicka), Brzeźnica.

35 PUŁK PIECHOTY

Brześć n. Bugiem, Tuchola, Piła-Młyn, Ciechocin, Pamiętów, Sławęcin, Drożdżenica, Siciny, Klonowo, Lipienica, Szewin, Knipocin, Tuszyny, Nowy Jasicnicc, Kręgiel, Stronno, Przyisersk, Gostynin, Radziwiłka k. Wyszogrodu, Swiniary, Iłów.

36 PUŁK PIECHOTY LEGII AKADEMICKIEJ

Warszawa, Burzenin k. Widawy, Rypułtowice, Praszka, Solec, Wielgie, Pabianice, Ksawerów, Skoszewy, Chlebów, Mokra Lewa, Bartniki, Ruda n. Rawką, Otrębusy, Brwinów.

43 PUŁK PIECHOTY BAJOŃCZYKÓW

Dubno, Brody, Rokiciany, Ujazd, Tobiasze, Wólka Krzykowska, Sangróz, Przesiadłów, Lubochnia, Inowłódz, Brudzewice, Ossa, Borowiec, Waliska, Głowaczów, Studzianki, Przewóz, Samogoszcz, Maciejowice, Podwierzbie, Chełm, Tamawatka.

49 HUCULSKI PUŁK STRZELCÓW

Kołomyja, Kłodawa k. Kołaczyc, Barycz, Błazowa, Reczpol, Łętownia, Szumlaki, Mużyłowice, Czarnokońce, Lwów, Hołosk, Dublany, Myślenice, Mszary, Bogumiłowice, Brzeźna, Bobrowniki, Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Radomyśl Wielki, Mielec, Kolbuszowa.

64 POMORSKI PUŁK STRZELCÓW MURMAŃSKICH

Grudziądz, Słupski Młyn, Dąbrówka Królewska, Nowa Góra, Annowo, Gruta, Jawonowo, Zakrzcwo, Murzyce, Klewków, Łowicz, Słup, Debinki, Czerniewo.

73 PUŁK PIECHOTY

Katowice, Piotrowice Śląskie, Załęże, Tychy, Żwaków, Wyry, Pacanów, Skoczów, Łoniów, Zawidze, Zdziary n. Sanem, Zarzecze, Szeligi, Banachy, Dąbrowica, Biłgoraj, Rudka, Zwierzyniec, Szarowola, Las „Dąbrowa”, Tomaszów Lubelski.

84 PUŁK STRZELCÓW POLESKICH

Pińsk, Łuninicc, Sosów, Teofilów, Żary, Wydma Żar, Słupi Kącik, Pieńki, Drużbice, Tuszyn, Kruszów, Puszcza Mariańska, Żyrardów, Wiskitki, Leszno, Wiersze, Nowe Budy, Kazuń, Cybulice Małe.

1 MORSKI PUŁK STRZELCÓW

Wejherowo, Reda, Dębogórze, Suchy Dwór, Kosakowo, Obłuże, Gdynia-Babi Dół.

2 MORSKI PUŁK STRZELCÓW

Gdynia, Wejherowo, Kolibki, Mały Kack, Orłowo, Redłowo, Witomino, Chwarzno, Osowa, Reda, Rumia, Mosty, Mechelin, Dębogórze, Gdynia-Babi Dół.

BATALION OBRONY NARODOWEJ GDYNIA-I

Gdynia, Koleczkowo, Wieźli no, Łężyce, Zagórze, Biała Rzeka, Reda, Pierwoszyno, Kosakowo, Gdynia-Babi Dół.

ZAŁOGA WESTERPLATTE

Półwysep Westerplatte

9 PUŁK UŁANÓW MAŁOPOLSKICH

Trembowla, Parzęczew, Uniejów, Wartkowice, Zamość, Kampinos, Grabina, Sieraków, Pociecha, Laski.

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

Białokrynica k. Krzemieńca, Mokra, Rozprza, Kruszew, Drużbice, Tuszyn, Żuromin, Cyrusowa Wola, Cyganka, Teresin k. Sochaczewa, Górki, Cyganka, Wólka Mlądzka, Mińsk Mazowiecki, Palmiry, Łomianki.

14 PUŁK UŁANÓW JAZŁOWIECKJCH

Lwów, Nakiełka k. Poznania, Starołęka – mosty na Warcie, Poznań, Uniejów, Wartkowice, Gostków, Krzepocinek, Topola, Sochaczew, Trojanów, Szymanów, Witkowice, Górki, Granica, Cybulice Duże, Czeczotki, Kazuń, Sieraków, Laski, Wólka Węglowa, Kiełpin, Łomianki, Buraków, Warszawa.

17 PUŁK UŁANÓW WIELKOPOLSKICH

Leszno, Sobota, Walewice, Zduny Kościelne, Chroślin, Helenów, Mistrzewice, Konary, Piotrowice, Wola Zbrożkowa, Brochów, Demboskie, Polesie Stare, Cybulice Małe, Cisowe, Sieraków, Laski, Bielany, Warszawa, Rydzyna.

18 PUŁK UŁANÓW POMORSKICH

Grudziądz, Pawłowo, Racławki, Nowa Cerkiew, Strenowo, Jakubowo, Lotyń, Kruszynka, Krojanty, Jeziorki, Rytel, Kwieki, Gacno, Bukowiec, Drzycin, Grupa.

19 PUŁK UŁANÓW WOŁYŃSKICH

Ostróg n. Horyniem, Wieluń, Rębielice Królewskie, Ostrowy, Zeromiej, Cyrusowa Wola, Przyłęk, Brzeziny, Puszcza Mariańska, Kampinos, Kazuń, Chotomów, Stara Miłosna, Mińsk Mazowiecki, Cyganka, Grabowice, Tyszowice, Majdan Krynicki, Wólka Horyniecka, Jacnia, Suchowola, Huta Różaniecka, Władypol k. Sambora, Radość k. Warszawy.

21 PUŁK UŁANÓW NADWIŚLAŃSKICH

Równe, Miedzno-Ostrowy, Krzepice, Wilkowiecko, Rębielice, Zakrzówek Szlachecki, Mokra, Biała Oksza, Niesułków, Wola Cyrusowa, Cyganka, Wólka Mlądzka, Palmiry, Łomianki.

24 PUŁK UŁANOW

Kraśnik, Góra Ludwiki, Wysoka, Jordanów, Tokarnia, Spytkowice, Krzcsławicc, Grabie, Łapanów, Leszczyny, Rzeszów, Jarosław, Wysock, Prudcnko, Jaworowo, Dobrosin, Zboiska, Grzybowice Wielkie.

25 PUŁK UŁANÓW WIELKOPOLSKICH

Ruzana, Działdowo, Lidzbark, Zabiny, Grzebowilk, Siennica, Komarów, Niemierz, Janówka, Suchowola, Podrusowo, Ciotusza, Krasnobród, Podklasztor, Broszki, Chlipie, Rajtarowice, Radonice, Koniuchy.

2 PUŁK STRZELCÓW KONNYCH

Hrubieszów, Mokra, Kocina Zasmolę, Kamieńsk, Cyrusowa Wola, Mińsk Mazowiecki, Krasnobród, Huta Różaniecka, Majdan Ruszkowski, Suchowola, Jacna, Kaczorki, Niemirówek.

7 PUŁK STRZELCÓW KONNYCH WIELKOPOLSKICH

Biedrusko, Murowana Gośiina, Czamkowo, Dyszyn, Wola Zbrozkowa, Brochów, Witkowice, Biała Góra, Mistrzewice, Demboskie, Cisowe, Górki, Laski, Warszawa.

10 PUŁK STRZELCÓW KONNYCH

Łańcut, Skomielna Biała, Naprawa, Krzeszów, Stróża, Pcim, Tenczyn, Lubin, Krzywice, Wiśnicz, Rzeszów, Łańcut, Przeworsk, Krakowiec, Malechowo, Zboiska.

2 DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Dubno, Mokra, Cyrusowa Wola, Przyłęk, Mińsk Mazowiecki, Palmiry, Łomianki, Wygoda, Jeżów, Stryków, Cyganka, Majdan Krynicki, Jacnia.

4 DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Suwałki, Augustów, Śniadów, Wizna, Czerwony Bor, Nadbory, Długoborze, Gać, Rutki, Hodyszewo, Kamień, Olszewo, Puszcza Białowieska, Zawieprzyce, Kijany, Serokomla, Józefów, Wola Onłnwslca.

6 DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Stanisławów, Nekla, Poznań, Gniezno, Kleczewo, Dąbie, Uniejow, Łęczyca, Poddębice, Wartkowice, Kutno, Żychlin, Luszyn, Omolin, Iłów, Witkowice, Polesie Stare, Sieraków, Palmiry, Laski, Wólka Węglowa, Łomianki, Warszawa.

7 WIELKOPOLSKI DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Poznań, Daszyn, Walewice, Sobota, Sobocka Wieś, Wola Zbrożkowa, Głowno, Bielawy, Helenów, Brochów, Witkowice, Górki, Zamość, Sieraków, Izabelin, Laski, Wólka Węglowa, Warszawa.

9 DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Baranowicze, Petrykozy, Rudka, Maliszew, Pcłczanka, Józefów, Cegłów, Grzebowilk, Siennica, Gończyce, Rejowiec, Krasnobród, Suchowola, Broszki, Chlipie, Władypol

11 KARPACKI PUŁK ARTYLERII LEKKIEJ

Stanisławów, Kołomyja, Strzyżów, Błażowa, Przemyśl, Medyka, Sądowa Wisznia, Dobrostany, Lasy Janowskie, Lwów, Brzuchowice.

16 PUŁK ARTYLERII LEKKIEJ

Grudziądz, Księże Góry, Dąbrówka Królewska, Annowo, Łasin, Rogozno Zamek, Malszyce, Klewków, Łowicz, Sirzniki, Uderz Mały, Budy Stare, Witkowice, Puszcza Mariańska, Modlin.



Pobierz Regulamin Odznaki MS Word lub PDF


Krzysztof Stańczyk
ul. Pabla Picassa 9/44
03-126 Warszawa
e-mail: k.stanczyk@acn.waw.pl